Všetky relevantné informácie o štúdiu nájdete v časti informácie o štúdiu.
Doklady, ktoré potvrdzujú dôvod neúčasti študenta na výučbe musí študent odovzdať osobne na pedagogické oddelenie najneskôr do 5 pracovných dní od jej ukončenia, kde ich zaevidujú v Evidencii ospravedlneniek AIS. Počet ospravedlnených neúčastí a ďalšie podmienky sú určené vyučujúcim na prvej vyučovacej hodine.
Registrácia predmetov je vyjadrenie záujmu študenta študovať konkrétny predmet v danom semestri. Registrácia predmetov je povinná pre všetkých študentov okrem študentov nastupujúcich do 1. ročníka bakalárskeho štúdia a musí sa vykonať pred elektronickým zápisom do vyšších ročníkov.
Elektronický zápis do vyšších ročníkov je možný iba po predchádzajúcej registrácii predmetov a po splnení podmienok na postup do ďalšieho obdobia. Tlačidlo pre e-zápis bude k dispozícii od 1.8. do 31.8. daného roka.
Nie.
Odpisovať/zmeniť predmety je možné len do konca 2. týždňa výučbovej časti semestra. Študent si podá žiadosť na úpravu študijného plánu cez AIS – Portál študenta – Kontaktné centrum. Zmena je možná z dôvodu kolízie predmetov, neotvorenia predmetu alebo prekročenej kapacity prihlásených študentov na predmet.
Odporučené študijné plány sú dostupné v AIS
Počas bakalárskeho (Ing.) štúdia si študent môže vybrať aj výberové predmety z ľubovoľných neabsolvovaných predmetov daného bakalárskeho (Ing.) študijného programu, prípadne predmetov iného bakalárskeho (Ing.) študijného programu na FEI STU alebo predmetov bakalárskeho (Ing.) študijného programu inej fakulty na STU alebo inej vysokej školy ako je STU. Tieto predmety sú označené ako „Výberový predmet“. Ak je v odporúčanom študijnom pláne zaradený výberový predmet, študent si vyberie predmet s minimálne takým počtom kreditov ako má výberový predmet v študijnom pláne študijného programu, ktorý študuje (môže si vyskladať požadovaný počet kreditov z predmetov s nižším počtom kreditov).
Štúdium možno prerušiť spravidla na ucelenú časť štúdia (semester, akademický rok). Študent musí mať splnené podmienky na pokračovanie v štúdiu. Žiadosť podáva cez svoju študijnú referentku/referenta. Celkové obdobie jedného prerušenia štúdia môže trvať najviac 2 roky. Ak je dôvodom prerušenia materská alebo rodičovská dovolenka, obdobie môže byť predĺžené na maximálne 3 roky. Študent môže požiadať o prerušenie najviac dvakrát počas štúdia. Celkové obdobie oboch prerušení nesmie presiahnuť 3 roky. Pri druhom prerušení kvôli materskej alebo rodičovskej dovolenke môže obdobie trvať najviac 3 roky. Študent prestáva byť študentom odo dňa prerušenia štúdia. V rozhodnutí je vždy uvedené, od kedy do kedy sa štúdium prerušuje, dátum a spôsob vykonania opätovného zápisu. Ak chcete pokračovať v štúdiu po prerušení, musíte sa opätovne zapísať.
Zanechanie štúdia je jediným dobrovoľným spôsobom ukončenia štúdia zo strany študenta. Na zanechanie štúdia je potrebné písomné vyhlásenie študenta o zanechaní štúdia. Dátum ukončenia štúdia je v tomto prípade deň, keď bolo fakulte toto písomné vyhlásenie doručené.
Vylúčenie zo štúdia nasleduje v prípade nesplnenia požiadaviek. Poštou doporučene do vlastných rúk je zaslané študentovi rozhodnutie. Dňom skončenia štúdia je deň prevzatia dokumentu a následne vám je zaslané potvrdenie o dobe štúdia.
Minimálne 15, ideálne 30, aby bola záťaž rovnomerne rozložená.
Minimálne 30, ideálne 60, aby bola záťaž rovnomerne rozložená.
Pri každej skúške máte nárok na 1 riadny a 1 opravný termín. Ak predmet neabsolvujete úspešne, môžete si ho opakovane zapísať na nasledujúci akademický rok pri registrácii.
Nasleduje vylúčenie zo štúdia.
Študent si podá žiadosť na zmenu témy cez AIS – Portál študenta – Kontaktné centrum a zmenu zdôvodní.
Na základe písomnej žiadosti študenta (študent si musí podať aj žiadosť cez AIS – Portál študenta – Kontaktné centrum) podanej pred začiatkom výučby v semestri, môže dekan fakulty povoliť individuálne štúdium v danom akademickom roku. Povinná účasť študenta na vzdelávacích činnostiach môže byť nahradená iným spôsobom po dohode s učiteľmi predmetov bez znižovania študijného výkonu a zmeny podmienok na absolvovanie predmetov. Napriek povoleniu individuálnych prístupov a výnimiek stále platia nezmenené pravidlá týkajúce sa kontroly štúdia, podmienok na pokračovanie v štúdiu a povolenej dĺžky štúdia.
Dôvody na povolenie IŠP:
- Študent so špecifickými potrebami, s ohľadom na druh a rozsah jeho špecifických potrieb.
- Dlhotrvajúca choroba (na základe lekárskej správy).
- Študent s odbornými, umeleckými, športovými reprezentačnými povinnosťami.
- Študent počas tehotenstva.
- Študent, ktorý sa trvalo stará o vlastné alebo osvojené dieťa vo veku do 6 rokov.
- Študent vyslaný na časť štúdia na inú vysokú školu v rámci akademickej mobility.
- Mimoriadne talentovaný študent s výbornými študijnými výsledkami.
Áno, na základe písomnej žiadosti, ale len v rámci toho istého študijného odboru, najskôr po ukončení zimného semestra prvého roku štúdia alebo vždy k začiatku akademického roka.
Štandardná dĺžka bakalárskych programov je 3 roky a inžinierskych programov 2 roky. Štúdium je možné predĺžiť maximálne o 2 roky vrátane konania štátnej skúšky.
Študent FEI STU môže o uznanie predmetov požiadať, ak v rámci predchádzajúceho štúdia na FEI STU alebo na inej vysokej škole tieto predmety úspešne absolvoval a ak od ich absolvovania neuplynulo viac ako 6 rokov. Písomnú žiadosť podáva študent na pedagogické oddelenie FEI STU najneskôr v deň začiatku príslušného akademického roka. Nedodržanie tohto termínu môže mať za následok odmietnutie žiadosti. Povinnou prílohou žiadosti o uznanie predmetov je výpis výsledkov predchádzajúceho štúdia, a ak bolo predchádzajúce štúdium na inej VŠ (tzn. nie na STU), je potrebné priložiť informačné listy predmetov/sylaby.