Ustanovujúce valné zhromaždenia, na ktorom sa rozhodlo o založení Spolku absolventov a priateľov FEI STU ( EF SVŠT), sa konalo 27. januára 1999. V tom období to bol krok do neznáma, nemali sme žiadne skúsenosti a vychádzali sme skôr z našich ideálnych predstav, ako z reality. Pokiaľ máme správne informácie, tak náš spolok bol jeden z prvých na Slovensku, ostatné spolky, kluby a združenia absolventov vznikali až po našom. Obvykle však vznikali na úrovní univerzít.
Impulzom na jeho vznik bola potreba zintenzívnenia vzájomného vzťahu fakulty a jej absolventov a zvýraznenia spätnej väzby, ktorá by prinášala jasne formulované potreby, očakávania a požiadavky praxe na profil absolventov a smerovanie vedeckého výskumu na fakulte.
Spolok sa začínal tvoriť s významnou podporou vedenia fakulty (v tom čase bol dekanom fakulty prof. Ing. Viktor Smieško, PhD.) a na základe veľkého nadšenia niekoľkých pracovníkov fakulty (doc. A. Smolu, doc. M. Paška, doc. L. Harsányiho, doc. I. Daruľu a doc. L. Hulényiho). Nie je samozrejme možné vymenovať všetkých tých, ktorí sa významnejšie podieľali na predchádzajúcej úspešnej a záslužnej činnosti Spolku a na jej rozvoji. Osobitne je však potrebné vyzdvihnúť prínos doterajších predsedov Spolku – bývalých dekanov (prof. V. Smieška, prof. F. Janíčka a doc. J. Vajdu).
Môžeme s uspokojením konštatovať, že Spolok sa na fakulte, ale aj mimo nej etabloval a dostal sa do povedomia absolventov i priateľov fakulty a jeho pôsobenie sa rozšírilo aj mimo budovu na Ilkovičovej 3.
V histórii spolku hrá významnú úlohu veľký počet podujatí, ktoré sa uskutočnili pod záštitou Spolku, alebo s jeho významnou spoluúčasťou. Bolo to vyše 130 odborných prednášok a približne 25 exkurzií, ktoré po dlhé roky zabezpečoval najmä tajomník spolku doc. Ladislav Hulényi. Spolok organizoval aj plesy elektrotechnikov a informatikov (v spolupráci s fakultou a Zväzom elektrotechnického priemyslu), akcie pri významných výročiach fakulty a osobností, každoročne vydával Ročenky spolku (celkom 15 krát). Na tomto mieste treba oceniť aktivitu Ing. Erika Chromého, PhD., ktorý po mnoho rokov túto ročenku zostavoval. Dôležitou aktivitou bolo vydávanie Časopisu pre elektrotechniku, elektroenergetiku, informačné a komunikačné technológie (EEIKT) a realizácia znaleckej činnosti (v súčinnosti so Znaleckým ústavom FEI STU), ako aj účasť na veľtrhu ELOSYS v Trenčíne, spolupráca pri organizovaní vedeckých konferencií a pod. Po roku 2012 postupne tieto aktivity prechádzali do útlmu z rôznych príčin (finančných, organizačných, právnych). V roku 2013 bola napr. aj z právnych dôvodov zrušená spolupráca Spolku s fakultou pri realizácii znaleckej činnosti (školenia a skúšky znalcov, ekonomické zúčtovanie súdnoznaleckej činnosti) a v roku 2014 Spolok prestal vydávať tradičnú ročenku, a to aj z toho dôvodu, že fakulte vznikla právna povinnosť vypracovávať výročnú správu o svojej činnosti, v ktorej sa povinne uvádzali aj údaje, ktoré sa predtým uvádzali v ročenke spolku.
V roku 2014 hlavne z finančných dôvodov zanikol aj Časopis EEIKT, ktorý bol pôvodne financovaný z výnosov z reklám. Tie postupne klesali a následne aj fakulta zrušila pracovné miesta pracovníčok, ktoré zabezpečovali ekonomickú stránku časopisu a technickú redakciu vydávania časopisu. Bolo to dané aj vývojom finančnej situácie v organizáciách patriacich do komunity elektrotechnikov, v dôsledku čoho sa neskôr utlmil a potom aj zanikol veľtrh ELOSYS. Časopis EEIKT bol v podmienkach Slovenska jeden z mála odborných časopisov, určený pre širokú odbornú komunitu, od žiakov stredných škôl až po aktívne pôsobiacich odborníkov v praxi a učiteľov fakulty. Jeho externým šéfredaktorom bol Ing. I. Sedlár. Mnohé informácie sa za úhradu získavali aj z TASR, s ktorou mal spolok zmluvu. Časopis, pôvodne vydávaný v tlačenej forme v Edičnom stredisku STU, bol financovaný hlavne z výnosov z inzercie, no mal od vzniku finančnej a hospodárskej krízy v roku 2008 veľké problémy a neustále nad ním visela otázka reálneho prežitia. Výnosy z inzercie oproti roku 2008 poklesli v roku 2013 na tretinu. Počet odberateľov sa dlhodobo pohyboval okolo 1100, z toho 804 bolo z radov Slovenského elektrotechnického zväzu-komory elektrotechnikov Slovenska (SEZ-KES), ktorí však mali výraznú zľavu na predplatnom. Práve SEZ-KES predkladal v tomto období námety na obsahové skvalitnenie časopisu, ktoré však nebolo možné realizovať okamžite. To, že sa časopis v pôvodnom rozsahu i kvalite vrátane prílohy s názvom Volt udržal ešte aj v roku 2013, mali pri výraznom poklese výnosov z inzercie aj jednorazové finančné podpory zo strany veľkých podnikov z oblasti elektroenergetiky, napr. Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a. s., realizované najmä vďaka aktivite prof. Janíčka, člena predsedníctva spolku, a aj vďaka získavaniu tzv. platených článkov.
Medzi najvernejších členov spolku patria členovia Klubu seniorov (založenom v roku 2003) ako súčasť spolku. Členovia tohto Klubu sa pravidelne zúčastňujú väčšiny podujatí organizovaných spolkom. I keď už nepracujú na fakulte, ešte stále prejavujú záujem o dianie na fakulte, o dosahovaných úspechoch i problémoch. Veľmi užitočným sprievodným javom, ktorí súvisí s ich návštevami na fakulte, je, že udržiavajú kontakt s fakultou i s jednotlivými pracoviskami a bývalými spolupracovníkmi. Dlhoročným predsedom Klubu seniorov bol prof. J. Bajcsy, neskôr prof. J. Sláma.
Peknou tradíciou nášho spolku bola aj pomoc pri organizovaní stretnutí bývalých absolventov na pôde fakulty. Pri tejto príležitosti sa stretávajú absolventi, ktorí ukončili štúdium pred niekoľkými desiatkami rokov (väčšinou pred 50). Stretnutia po rokoch vždy predstavujú milú udalosť pre našich bývalých študentov i učiteľov, ktorí spoločne spomínajú na štúdium a na svoj študentský život spred tridsiatich, štyridsiatich i viac rokov. Súčasne je to vynikajúca príležitosť ukázať, čo fakulta v súčasnom období poskytuje študentom i pracovníkom, aké sú hlavné trendy rozvoja, ako je vybudovaná a aký obrovský kvalitatívny skok sa uskutočnil v priebehu posledných rokov.
Mnohoročnou aktivitou spolku bolo i spolupodieľanie sa na propagácii fakulty na veľtrhu elektrotechniky, energetiky a telekomunikácií ELOSYS konanom každoročne v októbri v Trenčíne. Vo výstavnom stánku FEI STU boli propagované aj spolkové aktivity a časopis EEIKT. Veľtrh podobne, ako Časopis EEIKT v prípade inzercie, zaznamenal po roku 2008 významný pokles prezentujúcich firiem. Vystavovateľ EXPO CENTER a. s., ktorý patril medzi našich najlepších partnerov spolku a fakulty, nás aj z tohto dôvodu požiadal v roku 2013 o zníženie objemu vzájomnej zmluvy, ale zároveň s tým, že zmluva bola predĺžená o ďalších 5 rokov. Vedenie výstaviska neskôr prikročilo k zlúčeniu ELOSYSu so strojárskym veľtrhom v Nitre, a tým naša vzájomná spolupráca skončila.
Spolok sa dlhodobo podieľa na organizovaní vedeckých konferencií, organizovaných ústavmi FEI STU. Príkladom sú medzinárodné konferencie RTT a APCOM. V poslednom období sa zaznamenal možný nárast tejto aktivity. Do roku 2013 predsedníctvo spolku finančne oceňovalo podľa schválených kritérií vybraných končiacich absolventov FEI STU Cenou spolku absolventov.
Zánikom Časopisu EEIKT a zmluvy o spoločnej realizácii znaleckej činnosti výrazne poklesol objem finančných prostriedkov prechádzajúcich účtovníctvom spolku. Z tohto dôvodu spolok prestal byť platcom DPH, pretože všetky jeho aktivity boli súčasťou jeho hlavnej činnosti ako neziskovej organizácie. Účtovnícke služby spolku zabezpečuje na základe mandátnej zmluvy firma Cathy´s Accounting a mzdové účtovníctvo zabezpečuje firma EMS Consulting. Spolok nemá stálych zamestnancov a jeho funkcionári nie sú nijako honorovaní, pôsobia na báze dobrovoľnosti. Jednotlivé služby sa odmeňujú formou dohôd o vykonaní práce a uvedené externé firmy si služby fakturujú podľa zmluvne dohodnutých kritérií.
Činnosť spolku sa riadi Stanovami. V histórii spolku došlo päťkrát k ich úprave. Posledná sa uskutočnila v roku 2014. Jej podstatou bola zakotvená možnosť kooptácie nových členov predsedníctva a dozornej rady a úprava právomocí predsedníctva spolku.
Pôvodne mal spolok pridelené priestory v bloku C na 7. poschodí. Bol tam umiestnený sekretariát spolku, redakcia časopisu EEIKT a spolok mal aj vlastnú zasadačku, používanú na rokovanie predsedníctva, školenie a skúšky súdnych znalcov a pod. V roku 2018 boli na základe rozhodnutia vedenia fakulty tieto priestory vyčlenené na iné účely a sekretariát spolku sa premiestnil na prízemie bloku C fakulty, kde má sídlo doteraz. V roku 2021 na základe upozornenia polície (NAKA) bolo zistené, že www stránka spolku bola zneužívaná dodnes nezistenými hackermi, takže nám CVT STU stránku vyplo, s čím odišla aj tam uložená história, zdá sa, že bez náhrady. V súčasnosti sa usilujeme o vytvorenie novej webovej stránky, kde budú uverejňované aktuálne údaje o činnosti spolku. Je to možné aj vďaka podpore súčasného vedenia fakulty.
Spracoval. doc. Ing. Ján Vajda, CSc., predseda spolku
V Bratislave 26. februára 2024