Laboratórium združuje dva dnešné hlavné smery energetických systémov pre pohon automobilov - batériové systémy a vodíkové systémy. Tým sa na ÚAMT venujeme v rámci celej oblasti elektromobility ako jedného z našich hlavných zameraní.
Batériová časť pracoviska sa zameriava na zaťažovanie (nabíjanie/vybíjanie) batériových článkov, modulov a systémov a skúmanie ich elektrických a tepelných vlastností. Na tento účel slúžia programovateľné výkonové záťaže a zdroje, profesionálna termokamera, systém zberu dát, batériový emulátor, BMS systémy, v blízkej budúcnosti pribudne klimatická komora. Okrem toho sa čiastočne venujeme konštrukcii prototypových batériových modulov, na čo slúži bodová zváračka batérií a iné výrobné kapacity na ÚAMT (3D tlač,...). Namerané vlastnosti následne multifyzikálne modelujeme a simulujeme, aj v rámci prebiehajúceho projektu BATSYS a začínajúceho Horizon Twinning projektu.
Vodíková časť laboratória je vybavená palivovými článkami typu PEM vo viacerých výkonových vrstvách, programovateľnými výkonovými záťažami a zdrojmi, elektrolyzérmi typu PEMEL, metalhydridovými nádržami, obnoviteľnými zdrojmi energie . Vybavenie laboratória je zamerané primárne na overenie simulácií vnútorných procesov palivových článkov ako vznik a vedenie tepla, vznik a možnosti zníženia napäťových strát a možnosti optimalizácie riadenia. V neposlednom rade sú v rámci laboratória riešené návrhy a overenie aplikovateľnosti vodíkových palivových článkov v rámci mobilných a stacionárnych systémov.
Laboratórium zároveň patrí k Centru pre výskum a manažment batérií, ktoré združuje batériový výskum na spolupracujúcich ústavoch ÚAMT a ÚEF.
Možnosti spolupráce s praxou
Pôsobenie v batériovej oblasti a aj samotné laboratórium je silne zamerané na prax, kde chceme firmám ponúknuť možnosti otestovať vlastnosti ich batériových článkov, modulov a systémov, charakterizovať ich, a pomôcť z nich identifikovať matematické modely, užitočné v rôznych smeroch. Okrem toho aj pomôcť navrhnúť a zostrojiť prototypové moduly. V rámci vodíkových technológií laboratórium disponuje možnosťami overenia simulácií s reálnymi palivovými článkami typu PEM. Doterajšie spolupráce s firmami riešili otázky overenia aplikovateľnosti vodíkových technológií v systémoch kombinujúcich palivové články, výrobu vodíka, batériové úložisko a obnoviteľné zdroje energie.