Dňa 8.6.2023 zorganizoval Znalecký ústav STU v Bratislave odborný seminár znalcov z odborov Elektrotechnika, Energetika a Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Odborný seminár bol realizovaný v zmysle príslušného zákona o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a jeho doplnkoch ako súčasť vzdelávania znalcov.
Seminár otvorili prodekan pre vedu, výskum a ľudské zdroje Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) Slovenskej technickej univerzity (STU) prof. Ing. Martin Weis, DrSc. a prof. Ing. František Janíček, PhD., riaditeľ Znaleckého ústavu STU. Pán prodekan predstavil úlohu FEI STU nielen v rovine výskumno-vzdelávacej, ale aj v pridružených aktivitách, ako napr. v prepojení s praxou, čoho dôkazom je organizovaný seminár. Riaditeľ Znaleckého ústavu STU prof. Janíček informoval o poslaní a pôsobení Znaleckého ústavu, organizačných náležitostiach a plánoch do budúcnosti.
Seminár pokračoval sériou prednášok s moderovanou diskusiou. O výkone znaleckej činnosti a postavení znalca pred orgánmi verejnej moci prednášal JUDr. Miloš Kvasňovský, riadiaci partner a zakladateľ advokátskej kancelárie KVASŇOVSKÝ & PARTNERS| ADVOKÁTI. Aktuálne diskutovanú tému stanovenia všeobecnej hodnoty elektrotechnických zariadení prezentovali Ing. Jozef Holjenčík, PhD. zo Znaleckého ústavu STU a Matej Rolko z Ústavu manažmentu STU. Ing. Dušan Žák a Ing. Pavel Paholík, takisto zo Znaleckého ústavu STU, pokračovali v prednáškach na tému metodiky stanovovania všeobecnej hodnoty softvéru, ktorá vyvolala záujem publika a širokú diskusiu. Znalci z odboru BOZP Ing. Monika Kováčová a doc. Ing. Miroslav Kopča, PhD. vo svojom bloku okrem všeobecných informácií o metodike a postupoch v tejto oblasti na praktických príkladoch z praxe ilustrovali vzťah znalec vs. vyšetrovateľ, resp. orgán verejnej moci. V ďalšej prednáške sa Mgr. Roman Dubnička, PhD. z Ústavu elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky (ÚEAE) a Skúšobného laboratória svetelnotechnických zariadení venoval problematike rušivého svetla, hodnoteniu kvality osvetlenia a na početných príkladoch praxe demonštroval úlohu znalca v riešení sporov, prípadne rôznej forme trestných konaní. Problematiku skúšobníckej činnosti v oblasti vysokých napätí a jej súvis so znalectvom prezentoval Ing. Attila Kment, PhD. z ÚEAE, ktorý zároveň pôsobí v Akreditovanej skúšobni vysokých napätí STU.
Záverečné slovo patrilo prof. Ing. Františkovi Janíčkovi, PhD., ktorý poďakoval ako prednášateľom, tak i účastníkom seminára a vyzdvihol užitočnosť takejto formy vzdelávacej aktivity.
Článok pripravili: Ing. Milan Perný, PhD., Mgr. Miriam Szabová
Foto: Ing. Milan Perný, PhD.