Mladí pracovníci Erik Kučera, Oto Haffner, Martin Pajpach, Lukáš Beňo a doktorandi Dominik Janecký, Zuzana Záňová a Ľuboš Galandák z ÚAMT úspešne reprezentovali našu fakultu na medzinárodnej vedeckej konferencie pod záštitou IEEE s názvom 2nd International Conference on Computational Intelligence and Network Systems. Konferencia sa konala 28. a 29. novembra 2024 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. Išlo o významnú konferenciu, čo podčiarkuje fakt, že prijatých bolo menej ako 25% podaných príspevkov.
Martin Pajpach získal cenu Best Paper Award za najlepší príspevok vo svojej sekcii. Prezentoval v nej článok s názvom "ARValidat - Application for checking the status of CAD assemblies in AR". Tento článok vychádzal z bakalárskej práce Dušana Vojtka, ktorú Martin Pajpach viedol. Aplikácia ARValidat ponúka moderný spôsob vizualizácie a zároveň validácie konštrukčných CAD zostáv v rozšírenej realite. Zlepšuje tak spoluprácu a komunikáciu medzi konštruktérmi, projektovými manažérmi a zákazníkmi s cieľom odhaliť prípadné chyby vyskytujúce sa v danej zostave alebo v jednotlivých dieloch zostavy bez potreby priameho použitia CAD softvérov. Tento úspech je dôkazom, že aj bakalárske projekty môžu stáť pri zrode inovatívnych riešení, a zároveň povzbudením, aby sme s hrdosťou predstavovali ich potenciál medzinárodnému publiku.
Najúspešnejšou participantkou bola Zuzana Záňová, ktorá získala nielen cenu za najlepší príspevok vo svojej sekcii, ale cenu Best Paper Award za vôbec najlepší príspevok celej konferencie. Zuzana prezentovala článok s názvom "Proposal of Cyber-Physical System for Real-Time Adaptive Airfoils in Vehicles". Článok sa zaoberal jej výskumom, ktorý realizuje v rámci dizertačnej práce. Zaoberá sa inovatívnym využitím inteligentných materiálov, konkrétne Macro Fiber Composite (MFC), v aktívnych aerodynamických systémoch vozidiel. V rámci výskumu využíva pokročilé simulačné metódy, ako sú Computational Fluid Dynamics (CFD), na návrh adaptívnych aerodynamických komponentov, schopných reagovať na meniace sa jazdné podmienky v reálnom čase. Zuzanin prístup ponúka riešenie dlhodobého kompromisu medzi komfortom a ovládateľnosťou vozidla, keďže adaptívne spoilery môžu generovať sily, ktoré zlepšujú stabilitu a zároveň znižujú vibrácie prenášané na pasažierov. Tento interdisciplinárny výskum, spájajúci aerodynamiku, dynamiku vozidiel a vedu o materiáloch, má potenciál zásadne zmeniť návrh a vývoj automobilov budúcnosti, čím prispieva k efektívnejšej a udržateľnejšej mobilite.
Konferenciu hostilo BITS Pilani, Dubai Campus, čo je medzinárodné pracovisko Birla Institute of Technology and Science (BITS) Pilani. Hlavný kampus BITS sa nachádza v meste Pilani v štáte Rádžasthán v Indii. BITS Pilani je prestížna inštitúcia, ktorá sa v rebríčku QS World University Rankings 2025 umiestnila na 801.–850. mieste.
Účastníkom konferencie srdečne blahoželáme a ďakujeme im za reprezentáciu našej fakulty a univerzity!