S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás dňa 1. septembra 2024 opustil kolega, spolupracovník a kamarát prof. Ing. František Janíček, PhD.
Narodil sa 4. decembra 1954 v Čadci. Vysokoškolské štúdium ukončil na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v roku 1979, kde sa aj po ukončení štúdia zamestnal na Katedre elektroenergetiky ako asistent. Profesor Janíček celý svoj profesijný život pôsobil na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. V rokoch 1984 až 1987 zastával funkciu tajomníka fakulty a súčasne pôsobil ako odborný asistent na KEE. Interná ašpirantúra v odbore Elektroenergetika (1979 – 1984). V roku 1989 bol habilitovaný za docenta v odbore Elektroenergetika, za profesora bol menovaný v roku 1999. V rokoch 1990 až 1997 zastával funkciu prodekana Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave a dve funkčné obdobia (1.2.2000 – 31.1.2007) vo funkcii dekana, fakultu riadil. Od 1.2.2007 pôsobil vo funkcii prorektora STU pre rozvoj. Po skončení funkčného obdobia sa znova vrátil na FEI STU, kde od 1.5.2011 do 30.4.2023 pôsobil vo funkcii riaditeľa Ústavu elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky.
Od roku 2018 bol splnomocnený rektorom STU na konanie pri výkone znaleckej činnosti Znaleckého ústavu STU v Bratislave v odbore Elektrotechnika a od apríla 2023 bol menovaný riaditeľom špeciálneho účelového zariadenia - Znalecký ústav STU v Bratislave v odbore znaleckej činnosti Elektrotechnika. Súčasne pôsobil na funkčnom mieste profesora na Ústave elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky. Od mája 2023 zastával funkciu predsedu Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Od roku 2009 bol predsedom Slovenského výboru Svetovej energetickej rady (WEC) SR, ako uznávaný odborník v oblasti elektroenergetiky pôsobil vo viacerých vedeckých radách fakúlt a univerzít (Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vojenská akadémia v Liptovskom Mikuláši, Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline, Fakulta špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne), bol členom Vedeckej rady Slovenského metrologického ústavu. Profesor Janíček bol členom Správnej rady Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pôsobil ako člen Odborného a koordinačného orgánu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na prípravu návrhu Štátnych programov výskumu a vývoja pre roky 2018-2023 a vedúci pracovnej skupiny č.3 pre tému štátneho programu výskumu a vývoja „Energetická bezpečnosť SR s dôrazom na optimálnu viaczdrojovosť, energetickú efektívnosť a životné prostredie“, od roku 2016 bol členom komisie VEGA č. 5 pre elektrotechniku, automatizáciu a riadiace systémy a príbuzne odbory informačných a komunikačných technológií.
V rámci pedagogickej činnosti sa podieľal na prednáškach a cvičeniach viacerých predmetov - Ekonomika v elektroenergetike, Rozvodné zariadenia a ochrany, Ekonomika a riadenie elektroenergetiky, Ochrany a automatiky v ES, Elektrické stanice, Silnoprúdové prvky a systémy, Ochrany a automatiky v ES. Prof. Janíček bol skúsený a vynikajúci pedagóg, ktorý vychoval desiatky inžinierov, doktorandov, docentov a profesorov. Bol obľúbený medzi študentmi na cvičeniach a prednáškach, najmä pre svoje kreatívne myslenie a neuveriteľné spôsoby vymýšľania ako študentov zaujať. Mal veľmi rád svojich študentov, pracovné kontakty s nimi udržiaval aj po ukončení štúdia a po nástupe do zamestnania.
Vedecky pôsobil najmä v oblasti elektrických ochrán, aplikácie moderných systémov chránenia prvkov elektrizačných sústav, elektrických staníc, obnoviteľných zdrojov. V nemalej miere sa venoval projektovej činnosti, bol zodpovedným riešiteľom desiatok domácich a zahraničných projektov a projektov zo štrukturálnych fondov.
Venoval sa tiež publikačnej a redakčnej činnosti. Pôsobil ako člen redakčných rád časopisov ATP Journal, ENERGETIKA Praha, Journal of Electrical Engineering.
Profesor Janíček sa významnou mierou podieľal svojou odbornou a organizačnou schopnosťou na revitalizácii a prestavbe jednotlivých objektov budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Profesor Janíček bol držiteľom viacerých ocenení ako napríklad Pamätná plaketa SAV, Čestná plaketa Aurela Stodolu za zásluhy v technických vedách, Medaila SAV za podporu vedy,
Cena Ministra hospodárstva Poľskej republiky TERRA MATER ENERGIA, Čestný občan mesta Sereď, Čestný občan mesta Handlová, Medaila FEI STU za mimoriadne zásluhy o rozvoj fakulty.
Napriek tomu, že prof. Janíček mal technické vzdelanie, skrýval v sebe citlivú a empatickú dušu umelca, mal rád výtvarné umenie, hudbu, básne. Jeho veľkým koníčkom bola práca na záhrade a vinárstvo.
Profesora Janíčka si budeme pamätať ako priateľského, otvoreného kolegu, ochotného kedykoľvek pomôcť, pripraveného postaviť sa čelom k problému, podať mladším kolegom pomocnú ruku, podporiť a hľadať v každej situácii to najlepšie riešenie. Napriek tomu, že sa vždy usmieval a nikdy sa neurážal, bolo potrebné ho rešpektovať. Pre profesora Janíčka bol príznačný každodenný optimizmus, dobrá nálada, entuziazmus, komunikatívnosť, prístup k riešeniu konfliktných situácií.
Opustil nás nielen kolega, spolupracovník, kamarát, ale najmä človek s veľkým a dobrým srdcom.
Budeš nám veľmi chýbať vážený pán profesor!
Česť Tvojej pamiatke!