Náš študent 1. ročníka inžinierskeho stupňa kozmického inžinierstva, Adam Szilvási, sa zúčastnil ESA Academy's Ladybird Guide to Spacecraft Communications Training Course 2025 (LGSC). O čom je bola akadémia a čo si z nej odnáša, nám prezradil v tomto rozhovore.
O čom bola akadémia?
Ak by som mal zhrnúť tento event, dal by som mu názov Univerzálne školenie komunikácie so satelitmi a ich ovládania. Učili sme sa o celej ceste informácie od momentu, keď je zosnímaná v senzore satelitu, cez jej cestu cez procesor satelitu, premenu na rádiové vlny, prenos vesmírom na zem, príjem a spracovanie až po jej zobrazenie na monitoroch v ovládacom centre satelitu.
Prácu v ovládacom centre a riešenie problémov počas letu satelitu sme si aj vyskúšali. Našim projektom počas tohto týždňa bolo navrhnúť riešenie misie, ktorej cieľom bolo zmapovať celú trpasličiu planétu Ceres, neskôr zamieriť k Plutu a počas preletu okolo neho spraviť fotky a poslať ich na Zem.
Ako prebiehala práca na tomto projekte?
Boli sme rozdelení na 3 skupiny po 10 študentov a počas týždňa sme sa naučili potrebné vedomosti z oblasti komunikácie a mission control. Na konci týždňa každý tím absolvoval test na simulátore, kde sme ako kontrolný tím misie museli na satelite splniť isté zadania a opraviť poruchy, ktoré sa vyskytli.
V rámci programu nás odborníci z ESA zobrali aj do ESEC Redu, kde nám ukázali vybavenie, techológie a kontrolné centrá pre operovanie najväčších ESA misií ako je napríklad polohovací systém Galileo alebo misie PROBA.
Event bol v rámci nejakého väčšieho projektu, do ktorého je zapojená FEI STU?
Na LGSC som sa prihlásil, pretože ma zaujímajú komunikácie nielen všeobecné, ale ako študenta kozmického inžinierstva ma obzvlášť zaujímajú komunikácie vesmírne. Na fakulte tiež pracujeme na prvom študentskom satelite na Slovensku, ktorý má názov FEIsat.
V rámci FEIsat tímu je mojou úlohou navrhnúť a vyrobiť pozemnú stanicu pre komunikáciu s našim satelitom. Vedel som, že LGSC školenie mi s touto úlohou pomôže a už od prvého dňa, keď som prišiel do ESEC Galaxia, som vedel, že toto bude týždeň plný kľúčových vedomostí.
Kto ešte sa s tebou zúčastnil akadémie?
Z fakulty som bol sám, ale od našich kamarátov z tímu Yspace z VUT bol vybraný ešte jeden študent, ktorý bol tiež slovák. Celkovo sa na LGSC stretlo 30 študentov z celej Európy a Kanady a už prvý deň, keď sme sa všetci stretli v reštaurácii hotela, sme nevedeli skončiť s debatami o našich štúdiách a záujmoch.
Aké sú tvoje dojmy a čo si z akadémie odnášaš?
Toto týždňové školenie je naozaj fantastický zážitok plný úžasných ľudí, ktorých fascinuje vesmír a jeho výzvy. A tým myslím nielen študentov, ale aj školiteľov. Tím ESA Education dokázal pripraviť nezabudnuteľný týždeň plný prednášok, ktoré nestrácali tempo a už od prvej chvíle uchvátili nielen mňa, ale aj 29 ďalších vesmírnych nadšencov. Každému odporúčam prihlásiť sa na aktivity organizované ESA, nech je to akákoľvek téma.
Bol čas aj na vlastný program v rámci mesta, resp. miesta, kde sa odohrávala akadémia?
Program trval každý deň od 8:00 do 17:00 a následne nasledovala v hotelovej reštaurácii veľká debata na akékoľvek témy, ktorá sa tiahla až do neskorého večera. V druhej polovici týždňa sme po večeri pripravovali aj naše skupinové projekty a ich prezentácie a procedúry.
Belgické počasie toho veľa nedovolilo robiť, ale posledný deň sa nám podarilo vybrať sa na vychádzku do lesa, keďže náš hotel bol v malej dedinke obklopenej zalesnenými kopcami. Cestou domov sa všetkých 30 nových kamarátov rozdelilo na skupinky, ktoré mali spoločnú cestu a postupne sa naše cesty rozchádzali. Naša skupinka sa zastavila v Bruseli, kde sme strávili poobedie pred odletom naspäť domov.