Dňa 26. apríla 2019 sme si pripomínali 33. výročie černobyľskej havárie. Išlo o najväčšiu jadrovú katastrofu, ktorá sa navždy zapísala do ľudských dejín. Pri tejto príležitosti prijal pozvanie do relácie „Pozrime sa na to“ (Televízia TA3) prof. Vladimír Slugeň, predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU. V rozhovore sa stretol s ďalšími dvomi špičkovými jadrovými fyzikmi, prof. Pavlom Povincom a Ing. Petrom Uhríkom z Úradu jadrového dozoru.
Čo sa vlastne stalo a čo bolo príčinou tejto tragédie? Čo sa od havárie zmenilo a je vôbec výroba jadrovej energie bezpečná? To sú niektoré z mnohých otázok, na ktoré v živom prenose odpovedali slovenskí odborníci v oblasti jadrovej fyziky.
Časová os černobyľskej katastrofy z 26. apríla 1986:
- 1:23 Dve explózie bloku 4
- 1:26 Požiarny poplach v elektrárni
- 1:28 Príchod hasičského zboru elektrárne
- 1:35 Príchod hasičského zboru z mesta Pripjať
- 2:10 Uhasenie ohňa v turbínovej hale
- 5:00 Zastavenie bloku 3 z bezpečnostných dôvodov
- 6:00 Armáda chemickej brigády prichádza na miesto
- 6:35 Všetok oheň uhasený. „Zničené jadro reaktora horí do 10. mája 1986.”
Pri havárii v černobyľskej elektrárni okrem ľudského faktora, ktorý zlyhal, išlo aj o konštrukčné chyby elektrárne. Na otázku, či aj v súčasnej dobe hrozí podobné nebezpečenstvo profesor Slugeň hovorí: „Po havárii v Černobyle sa naozaj spravili závažné konštrukčné zmeny, aby sa odstránila táto nestabilita, ” a teda je presvedčený, že sa nemáme čoho obávať.
Celý rozhovor nájdete v archíve relácie Pozrime sa na to, ktorý odvysielala televízia TA3 4.6.2019.