Osobní asistenti, inteligentné domy, autonómne vozidlá, digitálne siete. Študijný program Informačné a komunikačné technológie je pre tých, ktorí chcú porozumieť princípom komunikácie detailne i z nadhľadu. Vedomosti, ktoré získate, vám umožnia hlbšie porozumieť všetkým oblastiam práce s multimediálnymi signálmi. Od princípov spracovania hlasu, obrazu či ďalších zmyslových vnemov cez ich prenos bezdrôtovými či optickými sieťami až po ich využitie v moderných multimediálnych aplikáciách.
E-prihláška Podmienky prijatia
Základné informácie
Názov: | informačné a komunikačné technológie |
Stupeň štúdia: | 1. stupeň, ISCED-F kód 665 |
Študijný odbor: | informatika, ISCED-F kód 0610 |
Typ študijného programu: | bakalársky študijný program |
Udeľovaný akademický titul: | bakalár (Bc.) |
Forma štúdia: | iba denná |
Jazyk štúdia: | iba slovenský jazyk |
Štandardná dĺžka štúdia: | 3 roky |
Čo sa naučíte?
Cieľom je poskytnúť úplné prvostupňové vysokoškolské vzdelanie v inžinierskej profesii zaoberajúcej sa IKT vo všetkých aspektoch inžinierskej činnosti vrátane analýzy, návrhu, prevádzky, údržby a používania systémov.
Predmety
1. ročník
Zimný semester (1. semester)
povinný predmet
Problém, algoritmus, program, programovací jazyk. Základy programovacieho jazyka C. Kompilačné programovacie jazyky, vývojové prostredie. Štruktúra zdrojového textu v jazyku C. Typy premenných, deklarácia, oblasť platnosti, ich vlastnosti, smerníky, referencie. Údajové štruktúry. Operátory a príkazy jazyka C. Funkcie, typy parametrizácie funkcií, typ. Práca s pamäťou, súborom, vstupno-výstupným podsystémom, knižnice, používanie služieb operačného systému. Princípy vybraných algoritmov triedenia a vyhľadávania, vlastnosti, porovnanie, použiteľnosť. Numerické algoritmy iterácia, rekurzia. Práca s textovými údajmi. Ladenie, overovanie a testovanie programov.
povinný predmet
Gramaticko-lexikálne a syntaktické javy: špecifiká používania slovesných časov, frekventované predložkové spojenia, základy syntaxe, rozdiely v používaní všeobecného a odborného štýlu, stupne formálnosti, lexikálne jednotky z oblasti elektrotechniky a informatiky. Práca s textom: informatívne a študijné čítanie, čítanie za účelom nájdenia všeobecnej a špecifickej informácie, odhad významu z kontextu. Ústny prejav: odborný a spoločenský dialóg.
povinný predmet
Číselné sústavy a prevody medzi nimi. Booleovské funkcie. Booleovské výrazy a ich normálne formy. Formy zápisu logických funkcií. Karnaughova mapa. Minimalizácia booleovských výrazov. Primitívne a komplexné logické členy. Kombinačné logické obvody. Logický zisk. Hazardy. Realizácia logických funkcií pomocou spínačov. MOS tranzistor ako spínač. Realizácia primitívnych a komplexných logických funkcií v CMOS. Sekvenčné logické obvody. Pamäťové elementy/preklápacie obvody. Konečné automaty. Ekvivalencia a redukcia automatov. Časovanie sekvenčných obvodov. Jednofázové a viacfázové sekvenčné systémy. Synchrónne a asynchrónne sekvenčné obvody. Návrh sekvenčného systému.
povinný predmet
Lineárna algebra – reálne a komplexné čísla, matice, eliminačné metódy riešenia sústav lineárnych rovníc, determinanty, súčet a súčin matíc, inverzná matica. Reálne funkcie – definícia funkcie, ohraničenosť. párnosť a nepárnosť, definícia periodickej funkcie, elementárne funkcie, limita funkcie a postupnosti, diferencovateľnosť funkcie, výpočet derivácie. Priebeh funkcie – asymptoty ku grafu funkcie, Rolleova, Lagrangeova veta, monotónnosť funkcie, lokálne extrémy, konvexnosť a konkávnosť, inflexný bod. Postupnosti a rady – konvergentné a divergentné rady, absolútna konvergencie, geometrický rad, mocninové rady, Taylorova veta a Taylorov rad.
povinný predmet
Pohybové a loptové hry (basketbal, volejbal – nácvik základných herných činností jednotlivca, pravidlá), plávanie (zdokonaľovanie jednotlivých plaveckých spôsobov, plavecký výcvik neplavcov).
povinný predmet
Základné princípy BOZP a vybrané právne predpisy. Technická normalizácia a jej význam z hľadiska bezpečnosti práce. Účinky elektriny na ľudský organizmus. Prvá pomoc pri úrazoch elektrinou. Ochrana osôb, elektrických a elektronických zariadení pred účinkami statickej elektriny , atmosférickej elektriny a prepätím. Základy protipožiarnej ochrany. Využitie simulačného prostredia pre princípy modelovania a riadenia systémov. Používanie toolboxov, ktoré sú zamerané na určitú oblasť ich používania. Tvorba vlastných fungujúcich aplikácií, analýza systémov na základe ich výsledkov. Ovládanie priebehu aplikácií pomocou grafického interaktívneho vývojového prostredia.
povinne voliteľný predmet; povinný výber jedného z nasledujúcich:
- Rozhranie človek-stroj
Úvod do problematiky rozhrania/interakcie človek – stroj (HCI). Prirodzená komunikácia a jej formy. Zásady správneho návrhu rozhraní (GUI). Zvuková interakcia. Vlastnosti zvuku a reči. Vnímanie zvuku psychoakustika. Senzory pre zvukové rozhranie: mikrofóny, reproduktory, atď. Aplikácie pre zvukové rozhrania: Syntéza reči, Rozpoznávanie reči, Identifikácia‑verifikácia hovoriaceho, kompresia audio a rečových signálov. Vizuálna interakcia. Vlastnosti svetla obrazu. Vnímanie statického a dynamického obrazu. Senzory na zber a zobrazenie obrazu/pohybu, fotoaparáty, kamery, displeje, dataprojektory, atď. Aplikácie pre vizuálne rozhrania: Rozpoznávanie tváre objektov, gest, identifikácia, kompresia, vodoznaky, atď. Rozhrania pre zvyšné vnemy: hmat, čuch, chuť. Technológie, koncepty a použitie. Rozhranie mozog – stroj. Senzory, spôsoby činnosti, využitie. Koncept zmiešanej reality, virtuálna realita, technológie, existujúce výskumné a komerčné projekty.
- Digitálna gramotnosť
Softvér a vedecké databázy dostupné na STU. Informačné systémy dostupné na STU. Úvod do platformy MATLAB: premenné, vektory a matice, dátové typy, operátory a elementárne operácie, cykly a výrazy podmienok, logické polia, funkcie a skripty. Ladenie programov v systéme MATLAB, riešenie systémov lineárnych rovníc, polynómy a jednoduché grafy, matice komplexných čísel, lineárna regresia a interpolácia. Symbolická a numerická práca s polynómami. Komplementárne platformy – R, GNU Octave, Python NumPy. Editovanie rovníc v MATLABe a súvislosť so systémom LaTex.
voliteľný predmet
Predmet je zameraný na opakovanie a prehĺbenie znalostí z vybraných kapitol stredoškolskej fyziky, ktoré tvoria nevyhnutnú bázu pre následné predmety fyzikálneho základu bakalárskeho študijného programu. V predmete sú uvádzané fyzikálne javy a ich súvislosti z okruhov: množstvo látky, energia, práca, teplo a ich bilancia v jednoduchých termodynamických procesoch, rovnomerný a rovnomerne zrýchlený pohyb, pojem sily a jeho využitie pri riešení úloh mechanickej stability, opis dejov v rôznych súradnicových sústavách, periodické harmonické pohyby, mechanické vlnenie.
Letný semester (2. semester)
povinný predmet
Gramaticko-lexikálne a syntaktické javy: špecifiká používania slovesných časov, frekventované predložkové spojenia, základy syntaxe, rozdiely v používaní všeobecného a odborného štýlu, stupne formálnosti, lexikálne jednotky z oblasti elektrotechniky a informatiky. Písomný prejav: definícia, opis, inštrukcie, oficiálna korešpondencia v elektronickej forme. Práca s textom: informatívne a študijné čítanie, čítanie za účelom nájdenia všeobecnej a špecifickej informácie, odhad významu z kontextu. Ústny prejav: odborný a spoločenský dialóg (diskusia, telefonovanie, spoločenská konverzácia), prezentačné techniky.
povinný predmet
Základné koncepcie počítačov, Moorov zákon, realizácia základných prvkov počítača. Organizácia informácií, reprezentácia údajov, kódovanie informácií. Prevody medzi číselnými sústavami. Základné logické operácie, polovičná a úplná sčítačka, kódovanie záporných a racionálnych čísel. Aritmetické operácie, aritmetika. Vnútorné pamäte počítača, pamäťová bunka, pamäte. Vonkajšie pamäte – princíp uchovávania informácií, organizácia dát, rozhrania, diskové polia. Správa pamäťového podsystému, fyzická a logická adresa, virtuálne adresovanie, vyrovnávacia pamäť. Procesory základné funkcie a bloky, štruktúra, sekvenčné a prúdové spracovanie inštrukcií, skalárne, superskalárne procesory, viacjadrové procesory, CISC a RISC procesory, vektorové a maticové procesory. Vstupno/výstupný podsystém, princípy realizácie. Prerušovací podsystém, DMA, paralelné rozhranie, sériové zbernice, bezdrôtové rozhranie, počítačové siete, internet. Vnútorné zbernice počítača, funkcie, parametre, riadenie, hierarchická štruktúra zberníc. Multiprocesorové systémy, multipočítačové systémy, cloud computing. Prostriedky a ciele automatizovaného zberu a spracovania informácií, funkcia snímačov, A/D, D/A prevodníky, systémy reálneho času. Operačné systémy, základné funkcie OS, vetvy OS. Klasifikácia počítačov, výkonnosť procesorov a počítačov. História, súčasné a perspektívne trendy počítačov.
povinný predmet
Základné pojmy a zákony (elektrický obvod, obvodový prvok, elektrické napätie, prúd a výkon; Ohmov zákon, prúdový a napäťový Kirchhoffov zákon), klasifikácia elektrických obvodov. Základné aktívne a pasívne dvojpólové prvky (ideálny zdroj napätia a prúdu; rezistor, kapacitor a induktor; technické zdroje a ich ekvivalencia; prenos maximálneho výkonu zo zdroja do záťaže). Analýza elementárnych lineárnych odporových obvodov (sériové a paralelné radenie prvkov, napäťový a prúdový delič, sériovoparalelný obvod, zapojenie do hviezdy a trojuholníka, mostíkové zapojenie). Všeobecné metódy analýzy lineárnych odporových obvodov (metóda slučkových prúdov a uzlových napätí). Princíp superpozície a náhradného aktívneho dvojpólu. Nelineárne odporové obvody. Analýza lineárnych obvodov v harmonickom ustálenom stave. Periodické harmonické napätia a prúdy a ich komplexná reprezentácia, fázor, komplexná impedancia a admitancia. Výkony v obvodoch s harmonickými napätiami a prúdmi. Obvody s magneticky viazanými induktormi. Obvody s viacpólovými prvkami (definícia, rozdelenie a prenosové vlastnosti dvojbrán, parametre a náhradné zapojenia dvojbrán, reciprocita a pozdĺžna symetria dvojbrány, spájanie dvojbrán). Rezonančné obvody.
povinný predmet
Svet okolo nás – priestor a čas, kinematika, dynamika hmotného bodu – pohybové rovnice, dynamika hmotných telies – rotácia a energia, kmity a vlny – mechanické kmity, prechod ku spojitým sústavám, mikroskopická teória plynov – prechod od mála k mnohému – štatistika, termodynamika – premena tepla na prácu, elektrostatika – teória polí a pohyb v poli centrálnych síl, magnetostatika – nový pohľad na pole, elektromagnetické pole – kombinácia polí a nová kvalita, kvantová mechanika – mikroskopický pohľad na svet, teória relativity – svet zakrivených priestorov.
povinný predmet
Integrálny počet jednej reálnej premennej – určitý integrál funkcie jednej reálnej premennej, postačujúca podmienka integrovateľnosti na intervale, integrál ako funkcia hornej hranice, hlavná veta integrálneho počtu, primitívna funkcia, Newtonov Liebnizov vzorec, neurčitý integrál a jeho základné vlastnosti, metóda per partes, substitučná metóda, integrovanie racionálnych funkcií, špeciálne integračné metódy. Komplexné čísla a základy funkcií komplexnej premennej – komplexné čísla a operácie, základné tvary a operácie s nimi: sčítanie, násobenie, mocniny, elementárne funkcie komplexnej premennej, funkcia exponenciálna a logaritmická, nekonečné rady komplexných čísel, mocninné rady, derivácie a integrály funkcie komplexnej premennej, krivkový integrál, Cauchyho veta, singulárne body.
povinný predmet
Pohybové a loptové hry (basketbal, volejbal – nácvik základných herných činností jednotlivca, pravidlá), plávanie (zdokonaľovanie jednotlivých plaveckých spôsobov, plavecký výcvik neplavcov).
2. ročník
Zimný semester (3. semester)
povinný predmet
Kategorizácia signálov (spojité v čase/v hodnote, diskrétne v čase/v hodnote, reálne, komplexné), periodické, neperiodické, základné operácie s nimi, energia, výkon, špeciálne signály (impulzy, skoky), konvolúcia, korelácia skalárny súčin. Reprezentácia spojitých periodických signálov vo frekvenčnej oblasti, výkonové pomery. Analýza vybraných signálov. Reprezentácia spojitých neperiodických signálov vo frekvenčnej oblasti, energetické pomery. Analýza vybraných signálov. Vlastnosti reprezentácií vo frekvencii, súvis Fourierových radov a Fourierovej transformácie. Ideálne vzorkovanie, vzorkovací teorém, prechod k DTFT. Reprezentácia neperiodických diskrétnych signálov vo frekvenčnej oblasti, energetické pomery. Analýza vybraných diskrétnych signálov. Princíp neurčitosti. Vzorkovanie prvého a druhého druhu. Reprezentácia diskrétnych periodických signálov vo frekvenčnej oblasti. Maticový tvar DFT. Rýchle algoritmy. Sumarizácia druhov Fourierových transformácií a ich vlastností, prehľad súvislostí. Úvod do sústav a ich delenia. Diskrétne systémy, impulzová charakteristika, diferenčná rovnica, Z‑transformácia, prenosová funkcia, stabilita. Analógové systémy, diferenciálna rovnica, Laplaceova transformácia, prenosová funkcia, stabilita. Súvis z a p roviny, súvis Laplaceovej, Fourierovej, Z a DTFT transformácie. Fázové a skupinové oneskorenie. Analógové modulácie rozdelenie a amplitúdová modulácia. Analógové modulácie – Frekvenčná modulácia, fázová modulácia, úzkopásmová frekvenčná modulácia. Interpolácia, kvantizácia, AD/DA prevod, PCM a jej druhy, delta modulácie.
povinný predmet
Vrstvový model, protokolové hierarchie, protokolové modely RM OSI a TCP/IP. Fyzická vrstva: základné funkcie. Linková vrstva charakteristika, metódy kontroly a riadenia chybovosti, riadenie toku dát. Prístup na spoločné médium, charakteristika metódy CSMA a technológie Ethernet. Evolúcia sietí Ethernet: štandardizácia IEEE 802.3. VLAN a STP protokol. Sieťová vrstva: charakteristika základných funkcií a protokolov IP, ARP, ICMP. Základné princípy adresácie IPv4: siete, subsiete a supersiete. Princípy smerovania, tvorba smerovacích tabuliek, smerovacie protokoly vnútri AS: RIP, a OSPF. Transportná, relačná a prezentačná vrstva charakteristika základných funkcií. Popis protokolov UDP, TCP, a úvod do technológie prekladu adries NAT. Aplikačná vrstva protokol DHCP. Systém DNS architektúra, domény, serveri, doménové záznamy a protokol DNS. Aplikačná vrstva: úvod do protokolov HTTP, SMTP, POP3, IMAP. Úvod do princípov WiFi a prehľad štandardizácie IEEE 802.11. Simulácie činnosti počítačových sietí a sieťové diagnostické nástroje.
povinný predmet
Operátorový počet . Laplaceova transformácia, veta o konečnej a začiatočnej hodnote, obrazy vybraných funkcií. Inverzná Laplaceova transformácia, Heavisideov rozvoj, aplikácie, Fourierov rad, Fourierov integrál a jeho fyzikálny význam Fourierova transformácia, spektrum funkcie, aplikácie v elektrotechnike. Z-transformácia, inverzná Z-transformácia, vlastnosti, aplikácie. Základy štatistiky. Spracovanie údajov, empirická pravdepodobnosť. Základná analýza dát. Úvod do teórie pravdepodobnosti. Diskrétne a spojité rozdelenie pravdepodobnosti. Základné charakteristiky náhodných premenných. Intervalové a bodové odhady. Testovanie štatistických hypotéz.
povinný predmet
Úvod do OS Linux, základy operačných systémov, príkazový riadok, Bash interpreter, základy virtuálnych strojov. Základné princípy scriptovania v shell, nástroje grep, head, tail, awk. Shell, spracovanie príkazov, parametrov a premenné prostredia, numerické výpočty. Rekurzívne volania, funkcie, regulárne výrazy a ich využitie. Architektúra OS Linux, základné funkcie jadra, modulov, user space. Proces zavádzania systému do pamäte. Procesy, vlákna, plánovač a správa pamäti. Súborové systémy, klasické ext2 a FAT, žurnálovacie ext3 a NTFS. Správa diskov a diskových polí RAID, konfigurácie, vlastnosti a využitie sieťových súborových systémov. Sieťové služby – webserver, DHCP, DNS, NFS, SMB, firewall – iptables, základné princípy virtualizácie. Úvod do databáz, nerelačná a relačná databáza, databázový server. Štruktúrovaný dopytovací jazyk SQL, formálna štruktúra SQL dopytu, mechanika spracovania SQL dopytu. SW pre správu databáz, prístup do databázy, dátové typy, tvorba tabuliek. Aliasy, duplikáty, linky. Filtrovanie a usporiadanie výstupu, práca s viacerými tabuľkami. Integrita dát, obmedzenia, primárny a cudzí kľúč, normalizácia databázy. XML a XQuery, štandardné formáty dát na prenos údajov medzi aplikáciami: xml, IDoc, PDF, kombinované dátové formáty. Logovanie údajov, monitoring, prístupové oprávnenia.
povinný predmet
Úvod do tvorby softvéru, vývojový cyklus, vývojové a projektové nástroje, základy jazyka Java. Elementárne programovanie a úvod do objektovo orientovaného programovania. Základné prostriedky OOP a UML. Polymorfizmus, rozhrania a vhniezdené typy. Modelovanie softvéru a návrhové vzory. Metodika tvorby pri OOP, vývojové testovanie. Zapúzdrenie aplikácií, aplikačné servery, tvorba škálovateľných aplikácií. Databázové a informačné systémy, relačná štruktúra dát. Analýza a návrh relačnej databázy, normalizácia. Indexy, uložené procedúry, práca s údajmi. Transakcie a spracovanie dát v informačných systémoch. Testovanie softvéru a systémov.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
Letný semester (4. semester)
povinný predmet
Predmet umožňuje študentom pochopiť a aplikovať základné a pokročilejšie princípy disciplíny Digitálne komunikácie, ktorá je aplikačnou vetvou Teórie informácie. Menovite opis digitálneho zdroja informácie a jej bezstratového kódovania, diskrétneho kanála a základných techník translačného a samoopravného kódovania pre prenos informácie cez uvedený kanál. Tento predmet je základom pre štúdium nasledujúcich predmetov: Digitálne komunikácie 2, IPv6 a Internet vecí, Bezdrôtové komunikácie, Architektúra bezdrôtových 4G a 5G+ sietí a Projektovanie bezdrôtových telekomunikačných sietí. Získané poznatky však môžu byť aplikované v širokom rozsahu v modernej ICT infraštruktúre. Napríklad pri regenerácii informácie v distribuovaných pamäťových úložiskách.
povinný predmet
Informačná infraštruktúra modernej spoločnosti, koncepcia Internet of Things . Základy IPv6, použitie IPv6 v inteligentnom prostredí. Adresovanie v IPv6. Autokonfigurácia v moderných sieťach NDP a SLAAC. Smerovanie v IPv6. DHCPv6. Mechanizmy prechodu z IPv4 na IPv6. Rôzne formy NAT. Tunelovanie. DNS a IPv6. Bezpečnosť v IPv6. Protokoly pre multicast v IPv6. Rozhranie TCP/IP v POSIX-ových operačných systémoch. Programovanie Socket API v jazykoch Python alebo C. Emulácia a simulácia počítačových sietí. Nasadenie IPv6 v Internete vecí: IEEE 802.15.4 a 6LoWPAN.
povinný predmet
Úvod do teórie pravdepodobnosti: definície, podmienená pravdepodobnosť, Bayesova veta. Diskrétne náhodné premenné, rozdelenia: binomické, geometrické, Poissonove. Spojité náhodné premenné, rozdelenia: rovnomerné, exponenciálne, gamma, normálne. Metódy generovania náhodných čísel s daným rozdelením: inverzná funkcia, vylučovacia metóda. Diskrétny Markovov reťazec: generujúca funkcia, Chapmanova‑Kolmogorovova rovnica, proces vzniku a zániku, Spojitý Markovov reťazec: proces vzniku a zániku. Základné systémy hromadnej obsluhy, špeciálne systémy hromadnej obsluhy, zložené systémy hromadnej obsluhy: otvorené Jacksonove obslužné siete, Uzavreté obslužné siete. Niektoré nepoissonovské systémy hromadnej obsluhy.
povinný predmet
Význam pevných prenosových médií pre telekomunikačné prístupové siete. Vývoj prístupových sietí, infraštruktúra širokopásmových prístupových sietí. Prístupové siete - architektúra FTTx, prístup k zákazníkom. Klasifikácia, prenosové vlastnosti a využitie rôznych typov metalických prenosových médií - vzdušné telefónne vedenia, telekomunikačné káblové vedenia, symetrické káble, koaxiálne káble, telekomunikačné vlnovody. Technológie xDSL - fyzikálne prostredie, princípy spracovania signálov, typy. Technológie PLC - fyzikálne prostredie. Analýza šírenia mikrovlnného žiarenia, rozbor prenosových vlastností bezdrôtového spojenia. Technológie bezdrôtového prenosu používané v prístupových sieťach. Technológia budovania optických trás v konvergovaných telekomunikačných sieťach. Káble s optickými vláknami, konštrukčné a prenosové vlastnosti. Analýza šírenia optického žiarenia, rozbor prenosových vlastností optických prenosových médií. Typy optických vlákien používané v prístupových telekomunikačných sieťach. Optické vlákno, nepriaznivé vplyvy z hľadiska prenosovej kapacity a dosahu prenosu - tlmenie, disperzia. Štruktúra optických prístupových sietí AON a PON. Pasívne optické siete PON. Základné vlastnosti, koncept a architektúra siete TDM-PON. Vlnovodĺžkový manažment v sieťach PON. Prístupové siete - služby Narrowband & Broadband, merania. Budúcnosť PON, prideľovanie šírky pásma DBA a vlnových dĺžok DWA v sieťach PON.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
povinne voliteľný predmet; povinný výber jedného z nasledujúcich:
- Elektronický marketing
Podstata, význam a definícia marketingu. História, vývoj, a súčasné možnosti marketingu. Marketingový mix 4P a 4C. Marketingová komunikácia. Internetový marketing. Základné strategické prístupy a plánovanie digitálneho marketingu. Natívna reklama a obsahový marketing. Infografika - text, grafika, kompozícia, teória farieb. Video a videomarketing. Search Engine Marketing. Display reklama a najpoužívanejšie online formáty. E-mail marketing. Webové redakčné systémy a site-buildery. Redakčný systém Wordpress. Základné pojmy, postupy, normy a princípy UX/user experience dizajnovania.
- Základy finančníctva
Jednoduché, zložené a spojité úrokovanie. Oceňovanie dlhopisov a časová štruktúra úrokových mier. Akcie a dividendy. Výnos, riziko, likvidita. Teória portfólia, návratnosť portfólia, hedging portfólia. Základy teórie oceňovania finančných derivátov. Call opcia, put opcia, americké opcie. Forwardy, forward na akciu, forward na menu.
- Základy manažmentu a podnikania
Dôvody a riziká podnikania, typy podnikov, význam malého a stredného podnikania v ekonomike. Podstata a význam manažment u podniku a jeho funkcie. Systémy manažmentu vo svete. Úloha manažéra v efektívnom riadení podnikových procesov, vedenie ľudí a pracovných tímov. Stratégia a plánovanie v podniku. Podnikateľský plán – SWOT analýza vlastnej firmy a konkurencie na trhu. Organizácia podniku a riadenie ľudských zdrojov. Motivácia a komunikácia v organizácii. Podnikateľský proces a založenie podniku, právne formy podnikania. Majetok podniku, zdroje jeho financovania. Finančné riadenie podniku. Orientácia na zákazníka, marketing a tvorba cien. Základy daňového systému v SR. Ochrana duševného vlastníctva v podniku.
3. ročník
Zimný semester (5. semester)
povinný predmet
Analýza problému. Získavanie informácií a štúdium. Hrubý návrh riešenia problému. Písomná prezentácia analýzy a hrubého návrhu riešenia problému.
povinný predmet
Predmet umožňuje študentom pochopiť a aplikovať ďalšie základné a pokročilejšie princípy disciplíny Digitálne komunikácie, ktoré neboli preberané v predmete Digitálne komunikácie 1. Menovite optimálny prijímač v AWGN kanáli, číslicové modulácie, konvolučné kódy. Tento predmet je základom pre štúdium nasledujúcich predmetov: IPv6 a Internet vecí, Bezdrôtové komunikácie, Architektúra bezdrôtových 4G a 5G+ sietí a Projektovanie bezdrôtových telekomunikačných sietí. Získané poznatky však môžu byť aplikované v širokom rozsahu v modernej ICT infraštruktúre. Napríklad pri regenerácii informácie v distribuovaných pamäťových úložiskách.
povinný predmet
Základné usporiadanie komunikačného systému. Porovnanie analógových a digitálnych metód prenosu informácií, prenosové systémy FDM a TDM – blokové diagramy (význam jednotlivých blokov). Vzorkovanie v čase, vzorkovanie 1. druhu, vzorkovanie 2. druhu. Kvantizácia v hodnote. Kvantizácia ‑ lineárna, nelineárna; kvantizačné skreslenie, výpočet kvantizačného skreslenia; kompresné charakteristiky, výhoda kompresie; kódovanie používané v digitálnych prenosových systémoch. Digitálne modulácie. Združovanie v čase. Modulácie PCM, DPCM, adresne kódová modulácia. Zhrnutie metód digitálnych modulácií používaných v digitálnych prenosových systémoch. Digitálny komunikačný systém. Kodéry ‑ po kvantizačných stupňoch, kodéry po bitoch, kodéry po kódových skupinách. Dekodéry ‑ Shannonov dekodér, Shannonov‑Rackov dekodér, lineárny váhovací dekodér. Nelineárne kodéry PCM. Regenerátory.
Technológia SDH a siete SDH. Evolúcia prenosových systémov, ich vzájomné porovnanie. Hierarchický proces, multiplexné princípy a konštrukčné bloky, rámce signálov. Transportná vrstva siete ‑ cesta, linka, sekcia. Sieťové prvky a sieťové topológie. Technológia Next‑Generation SDH. Technológie Ethernet, Carrier Ethernet a synchrónny Ethernet. Princípy, vlastnosti a aplikácie. Technológia OTH a siete OTN. Fyzikálne prostredie, princípy a vlastnosti, hierarchický proces, multiplexné princípy a konštrukčné bloky, rámce. Synchronizácia a časovanie, základné metódy synchronizácie, distribúcia časovacieho signálu. Synchronizácia a časovanie, synchrónna časovacia hierarchia SDH. Synchronizácia sieťových elementov v sieti SDH. Synchronizácia v sieti Ethernet. Synchronizácia v sieti OTN. Stratégie obnovy prevádzky, topologická diverzita, typy ochrán prevádzky v sieti SDH. Stratégie obnovy prevádzky, ochrana prevádzky v sieti Ethernet. Nové technológie v transportných sieťach. Technológie 40G/100G pre optické siete - princípy, vlastnosti a aplikácie.
povinný predmet
Signály a sústavy, Kompresia obrazu, JPEG, MPEG, Kompresia audia, kompresné metódy a štandardy, Multimodálne rozhranie a jeho použitie pri identifikácii používateľa a navigácii systému, Aplikácie pre spracovanie multimédií, Virtuálna a rozšírená realita, Multisensoriálne dáta.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
povinný predmet
Predmet je komplexne zameraný na charakteristiku a trendy vývoja v telekomunikačných sieťach až po 5. generáciu prepojovacích systémov; definuje sa pojem VTS; uvádza koncepciu, architektúry, rozhrania a protokoly sietí nových generácií (NGN); orientuje sa na problematiku koncových telekomunikačných zariadení; popisuje technologickú podstatu v sieťach s prepojovaním okruhov a prepojovaním paketov; predmet analyzuje trendy konvergencií sietí a služieb; uvádza NGN ako nový model telekomunikačnej siete; venuje sa komponentom, funkciám a službám v telekomunikačnej sieti; pozornosť sa venuje hodnoteniu kvality hlasovej komunikácie a významu oneskorenia v telekomunikačných sieťach; v predmete sa analyzuje číslovanie a problematika prenositeľnosti čísla; dôležité témy predmetu predstavujú protokoly pre VoIP a princípy softvérovej telefónie.
Letný semester (6. semester)
povinný predmet
Zhrnutie súčasného stavu problematiky, voľby metódy riešenia a výsledkov projektu. Vypracovanie písomnej dokumentácie projektu. Príprava prezentácie a obhajoby projektu.
povinný predmet
Návrh riešenia. Overenie riešenia. Písomná prezentácia riešenia projektu. Ústna prezentácia výsledkov projektu.
povinný predmet
Požiadavky na širokopásmové spojovanie. Sériové spojovanie, aplikácie v LAN a MAN. Paralelné spojovanie. Paralelné spojovanie s prepájaním paketov. Radenie paketov, organizácie pamätí, prioritizácia, obsluha čakacích radov. Spojovacie prvky, siete a systémy. Technológie spojovo orientovaných paketových sietí (MPLS, MPLS‑TP, GMPLS, CE, PBB, PBB‑TE). Kvalita služby v širokopásmových paketových sieťach. Softvérovo definované siete (SDN). Širokopásmové prístupové siete. Optické spojovanie.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
povinne voliteľný predmet; povinný výber jedného z nasledujúcich:
- Architektúry bezdrôtových 2G a 3G sietí
Špecifiká kanálov v bezdrôtových a mobilných sieťach WLAN, 1G, 2G, 3G a 3.5G. Klasifikácia bezdrôtových sietí a otázky štandardizácie. Architektúry mobilných systémov a sietí 2G (GSM). Architektúry mobilných systémov a sietí 2G (GSM). Architektúry mobilných systémov a sietí 2G (GSM). Architektúry mobilných systémov a sietí 2.5G (GPRS). Architektúry mobilných systémov a sietí 2.5G(EDGE). Architektúry mobilných systémov a sietí 3G Release 99. Architektúry mobilných systémov a sietí 3G Release 99. Architektúry mobilných systémov a sietí, 3.5G Release 99. Architektúry mobilných systémov a sietí, 3.5G Release 4. Architektúry mobilných systémov a sietí, 3.5G Release 4.
- Multimediálne služby a splikácie
Prechod od diskrétnych a spojitých signálov k multimediálnym signálom. Klasifikácia multimédií, spájanie multimediálnych signálov. Audio zložka, jej vlastnosti a členenie, spracovanie, algoritmy, špecifiká, systémy a aplikácie. Obrazová zložka, jej vlastnosti a členenie, spracovanie-algoritmy, špecifiká, 2D-3D grafika, systémy a aplikácie. Video zložka a animácie, jej vlastnosti a členenie, spracovanie-algoritmy, špecifiká, systémy a aplikácie. WEB a multimédiá, vlastnosti technológie, systémy a aplikácie. Základy typografie. Štandardy, formáty a kontajnery na kódovanie multimédií a ich zložiek. Interaktivita a užívateľské rozhranie systémov. Hodnotenie kvality rekonštruovanej informácie, prístupnosť a zrozumiteľnosť pre používateľa. Multimediálne siete s dôrazom na siete v domácnostiach, CMS systémy, multimediálne databázy.
- Analógové a číslicové spracovanie signálov 2
Prenosová funkcia LAKI systému, vlastnosti, vplyv koreňov na frekvenčné charakteristiky, stabilita. Aproximácia frekvenčných charakteristík analógových signálov a sústav, Bodeho aproximačná metóda. Vlastnosti lineárnych diskrétnych konečných časovo invariantných sústav (LDKI), opis činnosti týchto sústav v časovej oblasti, impulzová charakteristika. Prenosová funkcia LDKI systému, vplyv koreňov na frekvenčné charakteristiky, stabilita. Typy ideálnych filtrov, špecifikácia požiadaviek na frekvenčné charakteristiky. DP filter typu Butterworth a iné typy aproximácie. Normovanie a frekvenčné transformácie. Úvod do syntézy digitálnych filtrov, modelovanie diskrétnych systémov. Návrh filtra s nekonečnou impulzovou charakteristikou (IIR) na báze analógových filtrov.
výberový predmet
Kým sa stanete?
Aplikačný programátor, Projektový manažér v oblasti IKT, Správca databáz, Správca informačného systému, Systémový programátor.