Máte v sebe náboj? Vždy vás zaujímalo, ako sa dostane elektrina z veľkých zdrojov až k vám domov do zásuvky? Chcete vedieť ako sa riadi elektrizačná sústava a akú úlohu v nej zohrávajú obnoviteľné zdroje, nabíjacie stanice alebo veľké batériové úložiská? Potom rozhodne patríte k nám! U nás na elektroenergetike vás čaká žiarivá budúcnosť!
E-prihláška Podmienky prijatia
Základné informácie
Názov: | elektroenergetika |
Stupeň štúdia: | 1. stupeň, ISCED-F kód 665 |
Študijný odbor: | elektrotechnika, ISCED-F kód 0713 |
Typ študijného programu: | bakalársky študijný program |
Udeľovaný akademický titul: | bakalár (Bc.) |
Forma štúdia: | iba denná |
Jazyk štúdia: | iba slovenský jazyk |
Štandardná dĺžka štúdia: | 3 roky |
Čo sa naučíte?
Bakalársky študijný program Elektroenergetika pripravuje kvalifikovaných a kreatívnych odborníkov v odbore Elektrotechnika so zameraním na Elektroenergetiku. Študijný program umožňuje získať poznatky zo všeobecného prírodovedného základu, na ktorý nadväzujú znalosti z teoretickej elektrotechniky ako aj odborných predmetov zameraných na elektroenergetiku, elektrické stroje, svetelnú techniku, elektrotechnické materiály a elektrotechnológiu, meraciu a vysokonapäťovú techniku, mechaniku, klasické zdroje elektriny, obnoviteľné zdroje elektriny a jadrové zariadenia.
Ďalej umožňuje získať vedomosti z architektúry počítačov a programovania. Rozvíja schopnosť analyzovať a pochopiť procesy prebiehajúce v elektrotechnike, elektroenergetike pri získavaní, úprave, premene, transporte, akumulácii, distribúcii a spotrebe rôznych foriem energie na základe využitia fosílnych palív, jadrových palív a obnoviteľných zdrojov energií.
Umožňuje tiež získať súvisiace vedomosti z hľadiska ekologických aspektov elektroenergetiky. Spája hlboké prírodovedné poznatky a technický pohľad na problémy v elektroenergetike ako disciplínu a oblasť poznania, ako profesiu v jej širšom spoločenskom kontexte. Pripraví absolventov na štúdium študijných programov druhého stupňa elektroenergetických, elektrotechnických alebo iných príbuzných študijných programov.
Predmety
1. ročník
Zimný semester (1. semester)
povinný predmet
Gramaticko-lexikálne a syntaktické javy: špecifiká používania slovesných časov, frekventované predložkové spojenia, základy syntaxe, rozdiely v používaní všeobecného a odborného štýlu, stupne formálnosti, lexikálne jednotky z oblasti elektrotechniky a informatiky. Práca s textom: informatívne a študijné čítanie, čítanie za účelom nájdenia všeobecnej a špecifickej informácie, odhad významu z kontextu. Ústny prejav: odborný a spoločenský dialóg.
povinný predmet
Základné princípy BOZP a vybrané právne predpisy. Technická normalizácia a jej význam z hľadiska bezpečnosti práce. Účinky elektriny na ľudský organizmus. Prvá pomoc pri úrazoch elektrinou. Označovanie v elektrotechnike. Činnosť na vyhradených technických zariadeniach elektrických a odborná spôsobilosť elektrotechnikov. Základy obsluhy a práce na elektrických inštaláciách. Požiadavky na ochranné vodiče. Vplyvy prostredia na elektrické zariadenia. Zaistenie bezpečnosti elektrických inštalácií budov a ochrana pred úrazom elektrickým prúdom. Zaťažiteľnosť káblov a vodičov v elektrických inštaláciách. Uzemňovacie sústavy. Ochrana osôb, elektrických a elektronických zariadení pred účinkami statickej elektriny. Ochrana osôb, elektrických a elektronických zariadení pred účinkami atmosférickej elektriny a prepätím. Základy protipožiarnej ochrany.
povinný predmet
Lineárna algebra - reálne a komplexné čísla, matice, eliminačné metódy riešenia sústav lineárnych rovníc, determinanty, súčet a súčin matíc, inverzná matica. Reálne funkcie - definícia funkcie, ohraničenosť. párnosť a nepárnosť, definícia periodickej funkcie, elementárne funkcie, limita funkcie a postupnosti, diferencovateľnosť funkcie, výpočet derivácie. Priebeh funkcie - asymptoty ku grafu funkcie, Rolleova, Lagrangeova veta, monotónnosť funkcie, lokálne extrémy, konvexnosť a konkávnosť, inflexný bod. Postupnosti a rady - konvergentné a divergentné rady, absolútna konvergencie, geometrický rad, mocninové rady, Taylorova veta a Taylorov rad.
povinný predmet
Pohybové a loptové hry (basketbal, volejbal- nácvik základných herných činností jednotlivca, pravidlá), plávanie (zdokonaľovanie jednotlivých plaveckých spôsobov, plavecký výcvik neplavcov).
povinný predmet
Úvod do predmetu. Základy tvorby technickej dokumentácie v oblasti elektrotechniky a mechatroniky vrátane popisovania technických dokumentov. Základy práce s CAD softvérom AutoCAD v oblasti tvorby elektrotechnických schém vybratých druhov a v oblasti tvorby 2D technickej dokumentácie pre vybraté prvky a súčiastky. Tvorba elektrotechnických schém a dokumentácie elektrotechnických a mechatronických súčiastok a komponentov v papierovej forme ako aj pomocou systému AutoCAD.
povinný predmet
Základy informatiky, číselné sústavy, binárna aritmetika, reprezentácia čísel, presnosť, kódovanie. Základy programovania, zdrojový kód, prekladač, vykonateľný kód, strojový jazyk, premenné, cyklus, podmienka. Logické systémy, boolovská algebra, logické funkcie, de Morganove zákony, Karnaughove mapy, kombinačné logické obvody, logické úrovne, aplikácie v mikroprocesoroch. Sekvenčné systémy, stavové diagramy, konečné automaty, pamäťové prvky, časovanie, synchrónne a asynchrónne obvody, aplikácie v komunikačných systémoch. Pamäť a periférie mikropočítača, DMA, externá a interná pamäť, vyrovnávacia pamäť, počítadlá a časovače, prevodníky A/D a D/A, vstupy a výstupy. Architektúry počítačov, mikroprocesor, mikropočítač, von Neumannova a Harvardská architektúra, prerušenia, pipelining, mikrokód, cache, multiprocesorové systémy. Základy počítačových sietí a komunikácií, sériový komunikačný protokol, chyby prenosu.
povinne voliteľný predmet; povinný výber jedného z nasledujúcich:
- Dejiny techniky
Poslaním predmetu je priblížiť študentom vybranú skupinu vedeckých objavov prírodných vied a technických vynálezov a ich vplyv na rozvoj odvetví v oblasti elektrotechniky a príbuzných, resp. súvisiacich odborov tak, aby študenti nadobudli aj určitú základnú predstavu o vecnej stránke obsahu ďalšieho štúdia. Historické fakty a jednoduchý výklad obsahu jednotlivých vedeckých objavov a súvisiacich technických realizácií sa odprezentuje s ohľadom na ich význam pre súčasné moderné technické a technologické trendy vo výrobe, doprave, energetike, rôznych foriem prenosu a spracovania informácií a pod.
- Ekológia v elektroenergetike
Zložky biosféry (vzduch, voda, pôda, žiarenie, organizmy). Energetická bilancia Zeme. Princíp udržateľného rozvoja. Ekologické opatrenia v tepelných elektrárňach. Vplyvy tepelnej elektrárne na okolie (tuhé, kvapalné, plynné emisie, teplo, radiácia). Emisné limity. Technológie na obmedzenie tuhých, plynných a kvapalných emisií (popolček, SOx, NOx). Ekologické opatrenia v jadrových elektrárňach. Analýza vstupov a produktov prevádzky jadrovej elektrárne. Jadrová bezpečnosť (stupnica INES, ochrana do hĺbky, pasívna ochrana, aktívna ochrana, kultúra bezpečnosti). Ekologické opatrenia vo vodných elektrárňach. Porovnanie vplyvu výroby v decentralizovaných zdrojoch a prepojených elektrizačných sústavách na životné prostredie. Akumulácia elektrickej energie. Medzinárodné dohovory na ochranu klímy a životného prostredia.
povinný predmet
Predmet je zameraný na opakovanie a prehĺbenie znalostí z vybraných kapitol stredoškolskej fyziky, ktoré tvoria nevyhnutnú bázu pre následné predmety fyzikálneho základu bakalárskeho študijného programu. V predmete sú uvádzané fyzikálne javy a ich súvislosti z okruhov: množstvo látky, energia, práca, teplo a ich bilancia v jednoduchých termodynamických procesoch, rovnomerný a rovnomerne zrýchlený pohyb, pojem sily a jeho využitie pri riešení úloh mechanickej stability, opis dejov v rôznych súradnicových sústavách, periodické harmonické pohyby, mechanické vlnenie.
Letný semester (2. semester)
povinný predmet
Problém, algoritmus, program, programovací jazyk. Základy programovacieho jazyka C. Kompilačné programovacie jazyky, vývojové prostredie. Štruktúra zdrojového textu v jazyku C. Typy premenných, deklarácia, oblasť platnosti, ich vlastnosti, smerníky, referencie. Údajové štruktúry. Operátory a príkazy jazyka C. Funkcie, typy parametrizácie funkcií, typ. Práca s pamäťou, súborom, vstupno-výstupným podsystémom, knižnice, používanie služieb operačného systému. Princípy vybraných algoritmov triedenia a vyhľadávania, vlastnosti, porovnanie, použiteľnosť. Numerické algoritmy iterácia, rekurzia. Práca s textovými údajmi. Ladenie, overovanie a testovanie programov.
povinný predmet
Gramaticko-lexikálne a syntaktické javy: špecifiká používania slovesných časov, frekventované predložkové spojenia, základy syntaxe, rozdiely v používaní všeobecného a odborného štýlu, stupne formálnosti, lexikálne jednotky z oblasti elektrotechniky a informatiky. Písomný prejav: definícia, opis, inštrukcie, oficiálna korešpondencia v elektronickej forme. Práca s textom: informatívne a študijné čítanie, čítanie za účelom nájdenia všeobecnej a špecifickej informácie, odhad významu z kontextu. Ústny prejav: odborný a spoločenský dialóg (diskusia, telefonovanie, spoločenská konverzácia), prezentačné techniky.
povinný predmet
Základné pojmy a zákony v elektrotechnike. Ideálne a reálne prvky elektrických obvodov, náhradné schémy reálnych prvkov. Pojem technického zdroja, radenie zdrojov, účinnosť. Základné obvodové štruktúry – paralelné a sériové radenie prvkov, prúdový a napäťový delič, transfigurácia, mostíkové zapojenie. Základné metódy analýzy elektrických obvodov. Topológia elektrických obvodov. Metóda uzlových napätí a slučkových prúdov. Princípy platné v elektrických obvodoch – princíp superpozície, princíp reciprocity. Náhradný aktívny dvojpól. Analýza obvodov s nelineárnymi prvkami. Harmonické napätia a prúdy, komplexná reprezentácia obvodových veličín, fázor, komplexná impedancia. Postup pri riešení lineárnych obvodov v harmonickom ustálenom stave. Práca a výkon elektrického prúdu. Viazané induktory, transformátor. Základy práce so softvérovými simulátormi elektrických obvodov.
povinný predmet
Polohový vektor hmotného bodu. Rovnomerný a rovnomerne zrýchlený pohyb, určenie rovnice priamky a paraboly ako popisu pohybu hmotného bodu. Vektor rýchlosti a zrýchlenia, pohyb po kružnici, uhol, uhlová rýchlosť a uhlové zrýchlenie. Pojem sily a jeho využitie pri riešení úloh mechanickej stability, skladanie síl ako vektorových veličín, rozklad vektora do kolmých smerov, súradnice vektora v referenčnej sústave. Dynamika hmotného bodu, Newtonove zákony, impulz, hybnosť, práca, výkon. Energia potenciálna a kinetická, zákon zachovania mechanickej energie. Sústava hmotných bodov, ťažisko. Mechanika tuhého telesa. Rotácia telesa, kinetická energia, moment zotrvačnosti. Pohybové rovnice a podmienky rovnováhy tuhého telesa. Mechanika kvapalín, tlak, Bernoulliho rovnica. Množstvo látky, Avogadrova konštanta, mólové množstvo, tepelná kapacita, tepelná rozťažnosť. Kinetická teória plynov. Vnútorná energia, práca, teplo. 1. a 2. termodynamický zákon, Carnotov dej, entropia.
povinný predmet
Integrálny počet jednej reálnej premennej - určitý integrál funkcie jednej reálnej premennej, postačujúca podmienka integrovateľnosti na intervale, integrál ako funkcia hornej hranice, hlavná veta integrálneho počtu, primitívna funkcia, Newtonov Liebnizov vzorec, neurčitý integrál a jeho základné vlastnosti, metóda per partes, substitučná metóda, integrovanie racionálnych funkcií, špeciálne integračné metódy. Diferenciálny počet funkcií viacerých premenných - základné vlastnosti n rozmerného Euklidovského priestoru a jeho podmnožín, funkcia viacerých premenných (n=2,3), základné pojmy, limita a spojitosť funkcií viacerých premenných, diferencovateľnosť funkcie viacerých premenných, gradient, derivácia v smere, divergencia, extrémy funkcií viacerých premenných. Integrálny počet funkcií viacerých premenných - n rozmerný (dvojný a trojný) integrál, definícia a výpočet pomocou Fubiniho vety, transformácie integrálu (polárne, cylindrické, sférické a afinné súradnice).
povinný predmet
Pohybové a loptové hry (basketbal, volejbal- nácvik základných herných činností jednotlivca, pravidlá), plávanie (zdokonaľovanie jednotlivých plaveckých spôsobov, plavecký výcvik neplavcov).
2. ročník
Zimný semester (3. semester)
povinný predmet
Obvody s nastaviteľnými parametrami, komplexné funkcie, fázorový nomogram. Prenosové a imitančné funkcie, frekvenčná charakteristika, zostrojovanie frekvenčných charakteristík jednoduchých obvodov. Rezonancia, rezonančné obvody. Periodické neharmonické priebehy veličín, využitie Fourierovho radu, vlastnosti koeficientov Fourierovho radu, komplexný tvar Fourierovho radu. Aplikácia Fourierovho radu pri riešení lineárnych elektrických obvodov, efektívna hodnota a výkon pri neharmonickom stave, približný výpočet koeficientov Fourierovho radu. Fourierova transformácia, jej vybrané vlastnosti, spektrum vybraných impulzov, prenosová funkcia. Prechodné javy v elektrickom obvode, vlastnosti a použitie Laplaceovej transformácie pri analýze elektrických obvodov v prechodnom stave. Operátorové obvodové rovnice. Sústavy s rozloženými parametrami, rovnice dlhého homogénneho vedenia. Určujúce parametre homogénneho vedenia. Riešenie telegrafných rovníc v harmonickom stave, okrajové podmienky, fyzikálna interpretácia riešenia. Špeciálne typy vedení, niektoré typy zakončení vedení, koeficient odrazu a PSV na vedení.
povinný predmet
Svetlo a videnie. Žiarivé a fotometrické veličiny a jednotky, spektrum. Fyzikálne princípy a klasifikácia zdrojov svetla. Teplotné a výbojové svetelné zdroje – žiarovky, žiarivky a výbojky. Elektroluminiscenčné svetelné zdroje LED. Základné pojmy, princípy a klasifikácia svietidiel. Elektrotechnické, optické a konštrukčné požiadavky na svietidlá. Základy osvetľovania interiérov a exteriérov. Kvalitatívne a kvantitatívne parametre osvetlenia, oslnenie, udržiavací činiteľ, svetelnotechnický projekt. Osvetlenie bytov a spoločenských priestorov, pracovísk, športovísk a tunelov. Núdzové osvetlenie, verejné osvetlenie a iluminácia. Meranie svetelnotechnických veličín, meranie parametrov osvetlenia. Technicko-ekonomické, energetické a ekologické hľadiská osvetlenia.
povinný predmet
Elektrický náboj, Coulombov zákon. Intenzita v elektrickom poli. Potenciálna energia náboja v elektrickom poli, elektrický potenciál. Elektrické pole dipólu a elektrickej dvojvrstvy. Dipól v elektrickom poli. Gaussova veta, tok elektrickej intenzity, použitie Gaussovej vety pre výpočet elektrickej intenzity. Kov a dielektrikum v elektrickom poli. Polarizácia dielektrika, relatívna permitivita, elektrická susceptibilita. Absolútna kapacita vodiča, kapacita kondenzátora. Energia sústavy el. nábojov. Hustota energie v elektrickom poli. Elektrický prúd, prúdová hustota, rovnica kontinuity. Ohmov zákon, elektromotorické napätie. Magnetické pole, Lorentzova sila, definícia magnetickej indukcie, Hallov jav. Pohyb nábojov v magnetickom poli. Sila a moment sily pôsobiaci na vodič s prúdom. Prúdová slučka ako magnetický dipól. Magnetické pole elektrického prúdu, Biotov-Savartov zákon, zákon celkového prúdu. Magnetické pole v hmotnom prostredí, moment hybnosti a magnetický moment elektrónu: orbitálny a spinový. Magnetizácia, relatívna permeabilita. Látky diamagnetické, paramagnetické, feromagnetické. Elektromagnetick Elektromagnetická indukcia, Faradayov zákon. Vlastná a vzájomná indukčnosť. Energia magnetického poľa. Maxwellove rovnice a dôkaz existencie elektromagnetickej vlny.
povinný predmet
Krivka, integrál zo skalárneho a z vektorového poľa po krivke. Greenova veta, nezávislosť integrálu od integračnej cesty. Limita, spojitosť a derivácia komplexnej funkcie komplexnej premennej. Cauchy-Riemannove rovnosti, holomorfné a harmonické funkcie. Integrál z funkcie komplexnej premennej. Cauchyho integrálna veta a formula. Taylorov rad. Laurentov rad. Singulárne body, rezíduá, Cauchyho veta o rezíduách. Úlohy vedúce na obyčajné diferenciálne rovnice 2. rádu. Homogénna lineárna diferenciálna rovnica 2. rádu. Riešenie homogénnej rovnice s konštantnými koeficientmi. Nehomogénna lineárna diferenciálna rovnica 2. rádu s konšt. koeficientmi. Definícia Laplaceovej transformácie, základné vlastnosti Laplaceovej transformácie, inverzná Laplaceova transformácia. Aplikácie Laplaceovej transformácie pri riešení diferenciálnych rovníc a elektrických obvodov.
povinný predmet
Úvod do merania, interpretácia výsledkov merania. Meracie prístroje, číslicové prístroje, osciloskopy, automatizované meracie systémy. Meranie napätia, meranie prúdu, meranie výkonu a energie, meranie pasívnych veličín, meranie času a frekvencie, meranie elektromagnetických polí, meranie neelektrických veličín.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
Letný semester (4. semester)
povinný predmet
Klasifikácia elektromagnetických polí. Maxwellove rovnice v integrálnom a diferenciálnom tvare, ich využitie pri analýze elektromagnetického poľa. Základné postuláty elektromagnetického poľa. Základné zákony a vlastnosti elektrostatického poľa (ESP). Riešenie ESP – okrajové podmienky, Poissonova rovnica, Laplaceova rovnica, metódy riešenia. Základné zákony a vlastnosti stacionárneho prúdového poľa (SPP). Riešenie SPP – okrajové podmienky, metódy riešenia. Analógia medzi ESP a SPP. Základné zákony a vlastnosti stacionárneho magnetického poľa (SMP). Magnetický potenciál, analýzy SMP prúdovodičov. Magnetické vlastnosti látok, magnetizačné charakteristiky feromagnetických látok. Vplyv feromagnetika na magnetické pole. Maxwellove rovnice a potenciály dynamického elektromagnetického poľa. Energetické pomery v elektromagnetickom poli, Poyntingov vektor. Harmonicky sa meniace elektromagnetické polia. Maxwellove rovnice v komplexnom tvare. Rovinná elektromagnetická vlna, jej štruktúra, typy polarizácie. Šírenie rovinnej vlny v dokonalom a nedokonalom dielektriku, REMV vo vodivom prostredí. Tienenie dynamických EMP. Hĺbka vniku vlny do prostredia. Harmonické vlny na rozhraní dvoch prostredí. Rýchlosť šírenia elektromagnetických vĺn v rôznych prostrediach, disperzia vĺn. Princípy a prostriedky počítačovej analýzy elektromagnetických polí.
povinný predmet
Pasívne a aktívne prvky elektronických obvodov. Diódy – klasifikácia, princíp činnosti, statické a dynamické vlastnosti, modely polovodičových diód. Aplikačné obvody s diódami, analýza a návrh usmerňovača, stabilizátora a spínača. Bipolárny a unipolárny tranzistor – klasifikácia, štruktúra, funkcia a princípy činnosti, analytické, obvodové a počítačové modely. Využitie tranzistorov v analógovej elektronike. Tranzistor v obvode, principiálny návrh nf zosilňovača. Tranzistor v spínacom režime. Číslicové logické obvody. CMOS, HBT, BiCMOS, HEMT, výkonový MOSFET, IGBT – princíp činnosti, statické a dynamické vlastnosti a základné obvodové zapojenia, výkonové zosilňovače. Optoelektronické prvky. Viacvrstvové spínacie výkonové prvky a ich aplikácie v obvode. Operačné zosilňovače. Základné vlastnosti, náhradná schéma, základné aplikácie v analógovej a digitálnej elektronike. Spätná väzba a stabilita elektronických obvodov. Princíp činnosti vybraných elektronických obvodov a systémov.
povinný predmet
Chemické väzby a štruktúra tuhých látok. Energetická pásmová schéma elektrónov, voľné elektróny a elektrická vodivosť. Voľné a viazané nosiče elektrického náboja. Polovodiče, izolanty, kovy, magnetické materiály. Objasnenie fyzikálnej podstaty dejov a javov, ktoré sa odohrávajú v materiáloch používaných v elektrotechnickom priemysle. Vplyv rozličných vonkajších činiteľov na vlastnosti materiálov. Trendy vo vývoji materiálov, moderné materiály a moderné aplikácie. Aplikácie materiálov v elektronických a silnoprúdových prvkoch a zariadeniach.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
povinný predmet
Štruktúra elektrizačnej sústavy, prenosová sústava, distribučné sústavy. Typy výrobní. Diagramy zaťaženia. Náhradné schémy a elektrické parametre zariadení elektrizačnej sústavy (generátor, transformátor, vedenie, záťaž, tlmivka, kondenzátor). Riešenie napäťových, prúdových a výkonových pomerov v jednoduchých elektrických sieťach. Kompenzácia účinníka. Poruchové stavy v elektrizačnej sústave. Výpočet skratových pomerov. Statická a dynamická stabilita generátora. Základy v oblasti kvality elektriny.
povinne voliteľný predmet; povinný výber jedného z nasledujúcich:
- Trh s elektrinou
Liberalizáciu trhu s elektrinou. Účastníci trhu s elektrinou. Pripojenie do sústavy, prenos a distribúcia elektriny. Krátkodobý trh s elektrinou. Obchodovanie a burza s elektrinou. Skladba a tvorba ceny elektriny na jednotlivých napäťových úrovniach. Chránení odberatelia. Vyúčtovanie za dodávku elektriny. Zmena dodávateľa. Zodpovednosť za odchýlku. Vyhodnocovanie a zúčtovanie odchýlok. Rezervácia kapacity. Cezhraničná výmena elektriny.
- Základy finančníctva
Jednoduché, zložené a spojité úrokovanie. Oceňovanie dlhopisov a časová štruktúra úrokových mier. Akcie a dividendy. Výnos, riziko, likvidita. Teória portfólia, návratnosť portfólia, hedging portfólia. Základy teórie oceňovania finančných derivátov. Call opcia, put opcia, americké opcie. Forwardy, forward na akciu, forward na menu.
- Základy manažmentu a podnikania
Dôvody a riziká podnikania, typy podnikov, význam malého a stredného podnikania v ekonomike. Podstata a význam manažment u podniku a jeho funkcie. Systémy manažmentu vo svete. Úloha manažéra v efektívnom riadení podnikových procesov, vedenie ľudí a pracovných tímov. Stratégia a plánovanie v podniku. Podnikateľský plán – SWOT analýza vlastnej firmy a konkurencie na trhu. Organizácia podniku a riadenie ľudských zdrojov. Motivácia a komunikácia v organizácii. Podnikateľský proces a založenie podniku, právne formy podnikania. Majetok podniku, zdroje jeho financovania. Finančné riadenie podniku. Orientácia na zákazníka, marketing a tvorba cien. Základy daňového systému v SR. Ochrana duševného vlastníctva v podniku.
3. ročník
Zimný semester (5. semester)
povinný predmet
Oboznámenie sa s odbornou problematikou zadaného projektu, analýza problému. Získavanie informácií a štúdium. Hrubý návrh riešenia problému. Písomná prezentácia analýzy a čiastkového riešenia problému.
povinný predmet
Princíp fungovania a základnou parametrizáciou jednotlivých technológií použiteľných na výrobu najmä elektrickej energie z jednotlivých primárnych zdrojov energie. Definícia zdrojov energií, ich zásoby a delenia z rôznych pohľadov. Používané a použiteľné technológie súvisiace s jednotlivými primárnymi zdrojmi energií – tepelná a jadrová elektráreň, organický Rankinov cyklus, paroplynový cyklus, kogenerácia, trigenerácia, pyrolýza, splynovanie, bioplynové stanice, vodné elektrárne, veterné elektrárne a solárne elektrárne. Akumulácia energie, centralizovaná a decentralizovaná výroba elektrickej energie a ekonomika zdrojov.
povinný predmet
Princípy premeny energie, transformátory, stav naprázdno, nakrátko, zaťažený stav, trojfázové transformátory, zapojenia a hodinové uhly, paralelná spolupráca, špeciálne typy transformátorov, vinutia točivých strojov, magnetické pole vinutí, indukované napätie, indukčné stroje, výkonové pomery a moment, spúšťanie indukčných strojov a regulácia otáčok, synchrónne stroje s hladkým rotorom a vyjadrenými pólmi, Indukované napätie a reakcia kotvy, synchrónny stroj pracujúci do samostatnej záťaže a do siete, skrat synchrónneho stroja, jednosmerné stroje, dynamá a motory, vinutie kotvy, indukované napätie a moment, charakteristiky dynám a motorov, krokové motory, princíp a riadenie, bezkefové motory, jednosmerné a synchrónne.
povinný predmet
Meranie vrcholových a okamžitých hodnôt napätí. Deliče napätia, izolátorové reťazce, kapacitný menič napätia. Mapovanie elektrostatických polí grafickými a výpočtovými metódami, experimentálne metódy. Zdroje vysokých striedavých napätí, rezonančné zdroje vysokých striedavých napätí. Zdroje impulzov, princíp a schémy impulzných generátorov. Zdroje vysokých jednosmerných napätí, základné schémy, princípy činnosti, použiteľnosť. Výboje v plynoch a vo vákuu, teória výstavby, primárne, sekundárne a deionizačné pochody, výboje v homogénnom a nehomogénnom elektrickom poli, Paschenov zákon. Korónový výboj, teória výstavby, vlastnosti, straty, tlmenie prepäťových vĺn, odlučovače a ich využitie. Preskok v silne nehomogénnom poli, bariéry a ich pôsobenie, vysokotlakový oblúk. Atmosférické výboje, teória vzniku, ochranné pásmo zemniacich lán, uzemnenie stožiarov. Ochrana proti prepätiam, princípy činnosti, druhy zvodičov prepätí, ochranná vzdialenosť, koordinácia izolácie. Impulzné javy vo vinutí elektrických strojov, prieraz v tuhých izolantoch, teória čisto elektrického a tepelného prierazu, výboje v kvapalinách. Čiastkové výboje, terminológia, teória vzniku,
meranie čiastkových výbojov, povrchové výboje.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
povinne voliteľný predmet; povinný výber jedného z nasledujúcich:
- Využitie elektriny a elektrické zariadenia
Energo-ekologické a technicko-legislatívne podmienky využitia elektrickej energie, Elektrické spotrebiče, Elektrotepelné zariadenia, Náhradné tepelné obvody, Elektrická klimatizácia, Elektrický ohrev vody, Ekodizajn, Energetické štítkovanie, Odpad z elektrických zariadení, Energetický audit, Energetická hospodárnosť budov.
- Eneregetická efektívnosť
Význam energie pre život jednotlivca i spoločnosti. Prehľad všetkých druhov energií dostupných vo svete a možnosti ich využitia. Energetická koncepcia SR a EÚ. Technológie pre domácnosti a pre prax. Oceňovaním jednotlivých druhov energií. Legislatívne podmienky pre odberateľov i dodávateľov energií v rámci SR a EÚ. Technicko-legislatívne a ekologické aspekty elektroenergetiky. Racionalizácia spotreby energie, energetická efektívnosť, energetický štítok. Energetická hospodárnosť budov, energetické služby. Energetický audit, energetické poradenstvo.
Letný semester (6. semester)
povinný predmet
Zhrnutie súčasného stavu problematiky, voľby metódy riešenia a výsledkov projektu. Vypracovanie písomnej dokumentácie projektu. Príprava prezentácie a obhajoby projektu
povinný predmet
Návrh riešenia. Overenie riešenia. Písomná prezentácia analýzy a riešenia problému.
povinný predmet
Základné požiadavky na elektrické inštalácie. Dimenzovanie a istenie vedení. Napájanie elektrickej inštalácie – elektrická prípojka a prípojková skriňa, nezávislé a kombinované napájanie z miestnych zdrojov, bezpečnostné napájacie systémy. Parametre a charakteristiky odberného elektrického zariadenia. Hlavné obvody elektrickej inštalácie, topologické varianty hlavných obvodov. Elektromerová, bytová a podružná rozvodnica. Koncové spotrebiteľské obvody – svetelné a zásuvkové obvody, obvody pre pevne pripojené spotrebiče, obvody pre nabíjanie elektrických vozidiel. Elektrické inštalácie v zvláštnych podmienkach a aplikáciách. Vonkajšia a vnútorná ochrana pred bleskom a prepätiami. Anténne a telekomunikačné inštalácie, dátové rozvody, štruktúrovaná kabeláž, zabezpečovacie a protipožiarne inštalácie, audio-video rozvody, rozvody pre meranie a reguláciu (MaR). Elektroinštalačné prístroje, materiály a montážne technológie. Inštalácie oznamovacej a informačnej techniky. Elektrické inštalácie vn nad 1 kV. Priemyselné elektroinštalácie. Inteligentné elektroinštalácie. Energetická efektívnosť elektrickej inštalácie.
povinný predmet
Základné elektrické parametre a náhradné schémy v elektroenergetike, pomerné hodnoty, súmerné zložkové sústavy; model vedenia transformátora, záťaže, kompenzačného zariadenia, generátora, motora vo vybraných softvéroch (GLF, PSLF, EMTP); riešenie základných elektromagnetických a elektromechanických prechodných a poruchových stavov v ES.
povinný predmet
Kolektívne hry (basketbal, florbal, futbal, volejbal- zdokonaľovanie herných činností jednotlivca, nácvik jednoduchých útočných a obranných kombinácií, nácvik jednoduchých herných systémov, realizácia útočných kombinácií, obranných kombinácií a herných systémov v hre), individuálne športy (bedminton, plávanie, stolný tenis, športová streľba, športové lezenie, vodáctvo), wellness a ostatné aktivity (joga, fitnes, aerobik, sebaobrana), zdravotná telesná výchova (špeciálne cvičenia pre poúrazové a pooperačné stavy dolných končatín, bolesti chrbta; balančné cvičenia; jogové cvičenia pre telesné postihnutia, ochorenia chrbtice a kĺbov, niektoré druhy alergií, zníženú imunitu; individuálne plávanie a cvičenia vo vode podľa inštrukcií lekára), reprezentácia fakulty v športových hrách a individuálnych športoch, tréningový proces (basketbal, florbal, futbal, plávanie, športová streľba, volejbal atď.).
povinne voliteľný predmet; povinný výber dvoch z nasledujúcich:
- Obnoviteľné zdroje energie
Trendy rozvoja svetovej energetiky s dôrazom na OZE. Využívanie OZE: vodná energia, energia oceánov a morí, veterná energia (onshore a offshore inštalácie, veterné farmy, konštrukcie rôznych druhov veterných elektrární, Betzov limit), biomasa (zloženie, spôsoby využitia biomasy na energetické účely), slnečná energia (fototermálna a fotovoltická premena). Akumulácie energie (vodíkové hospodárstvo a palivové články).Termojadrová fúzia. Energetická politika a energetická koncepcia štátu vo vzťahu k OZE, vplyv OZE na cenu EE.
- Diagnostika izolačných systémov
Druhy izolačných systémov, možnosti monitorovania ich stavu, Technické požiadavky na zdroje a meracie zariadenia. Diagnostika ochranných a pracovných pomôcok, zvodičov prepätia, prístrojových transformátorov, výkonových transformátorov a točivých strojov, Znalostné databázy, stavba expertných systémov.
- Technológie v elektroenergetike
Základy moderných technologických procesov pri výrobe a spracovaní materiálov, elektrických prvkov a zariadení pre elektroenergetiku. Plazma a jej použitie v technológii, využitie energetických lúčov. Vybrané technologické procesy v silnoprúdovej výrobe. Magnetické obvody, vlastnosti a vyžitie magnetických materiálov. Elektrické a magnetické obvody, vinutia a izolačné systémy. Diagnostika a degradačné procesy energetických zariadení. Základy solárnych technológií pre využitie fotovoltickej a fototermálnej premeny a akumuláciu elektrickej energie.
- Solárne energetické prvky a systémy
Premena energie slnečného žiarenia vo fotovoltických a fototermálnych systémoch, ekonomické, ekologické a legislatívne aspekty využívania slnečnej energie. Slnečné žiarenie, jeho parametre a možnosti využitia, slnečné články a termodynamiku fotovoltickej premeny energie, fotoelektrický a fotovoltický jav, štruktúry a materiály pre slnečné články a moduly, parametre slnečných článkov, fotovoltické systémy a ich využitie, degradácia slnečných článkov a modulov, fototermálna premena a jej využitie a solárne fototermálne systémy.
Kým sa stanete?
Absolvent sa môže uplatniť v príbuzných priemyselných odboroch (stavebníctvo, strojárenstvo, doprava, environmentalistika a p.), kde je potrebná súčinnosť týchto odvetví s energetikou. Výhodou absolventa tohto študijného programu sú širokospektrálne vedomosti, ktorých trajektória siaha od získaných základných vedomostí z oblasti fungovania a ekonomiky energetických systémov cez špecifické oblasti ako sú napr. obnoviteľné zdroje, elektrické stroje, problematika elektrární, vysokých napätí a svetelnej techniky až po špecifické domény ako napr. použitie špičkových simulačných prostriedkov pre modelovanie javov v elektrizačnej sústave.